Новини

Чи може інспектор здійснювати відеофіксацію порушення ПДР на свій мобільний телефон і використовувати цей запис як доказ

Share

Суть проблеми

Досить часто працівники поліції фіксують порушення ПДР на особистий мобільний телефон. Чи ведуть відеозйомку розгляду адміністративної справи на свій приватний смартфон. Далі намагаються пред’явити такі відеозаписи в суді як докази порушення ПДР та проведення розгляду справи.

Однак такі дії не відповідають законодавству України. А здійснені інспекторами на приватні телефони відеозаписи не можуть бути допустимими доказами у справах про порушення ПДР. Більше того, за здійснення фіксації на свій смартфон інспектор може понести дисциплінарну відповідальність.

Які пристрої дозволені

Перелік дозволених для застосування технічних пристроїв, а також вимоги щодо їх використання прописані в Інструкції із застосування органами поліції технічних приладів, що мають функції фото, кінозйомки, відеозапису, затвердженій наказом МВС України від 18.12.2018 №1026.

Ця Інструкція містить чіткий перелік пристроїв, з допомогою яких працівникам поліції надано право проводити відеофіксацію. Зокрема дозволено застосовувати портативні відеореєстратори на форменому одязі поліцейського, встановлені відеореєстратори на службових транспортних засобах, стаціонарні відеокамери в цілодобовому режимі. Є навіть в переліку системи відеозапису на безпілотних літальних апаратах.

Проте в даному переліку відсутні такі пристрої фото- чи відеофіксації як «мобільні телефони» чи «смартфони». Тим більше приватні.

Отже, Інструкція №1026 не надає право поліцейським здійснювати відеофіксацію порушень ПДР чи процедуру розгляду адміністративних справ власними мобільними телефонами.

Які є вимоги до пристроїв відеофіксації

Ще однією особливістю є те, що всі ці прилади повинні бути службовими. Тобто інспектор не може «принести з дому» пристрій, який відповідає вказаному переліку, і вести на нього відеофіксацію. Такі прилади та карти пам’яті мають перебувати на обліку в органах МВС, повинні зберігатись в органах МВС та мати інвентарні номери. Вони повинні видаватись і повертатись суто під розписку у спеціальному журналі. Передбачено облік у спеціальних журналах навіть самих відеозаписів та заборонене будь-яке несанкціоноване їх поширення (пункти 2, 3 Розділу II Інструкції).

Можна уявити собі ситуацію, коли інспектор буде фіксувати дії водія на свій мобільний телефон і невідомо куди потім такі відеозаписи можуть потрапити. Оскільки не передбачена жодна реєстрація і збереження відеозаписів з приватних телефонів інспекторів. З цією метою заборонено фіксація і зберігання відеозаписів на особисті телефони інспекторів.

Чи можна використовувати в суді відеозаписи з приватних телефонів інспекторів

У статті 74 Кодексу про адміністративне судочинство передбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Таким чином, зроблені працівниками поліції відеозаписи з особистих мобільних телефонів не можуть бути належними доказами у справах про притягнення водіїв до адміністративної відповідальності за порушення ПДР.

Висновки

Закон не дозволяє працівникам поліції здійснювати фіксацію порушень ПДР на особисті мобільні телефони. Всі прилади відеофіксації, зокрема такі як портативні відеореєстратори на форменому одязі поліцейського, встановлені відеореєстратори на службових транспортних засобах мають бути виключно службовими. Всі відеозаписи мають належно реєструватися, зберігатися, видаватися лише під розписку у спеціальних журналах та використовуватись виключно у службових цілях.

Відеозаписи з приватних смартфонів не є допустимими доказами порушень ПДР. А також вони не можуть бути доказами розгляду справ про адміністративні правопорушення. У разі долучення працівниками поліції до суду відеозаписів з приватних телефонів до суду як докази, ви маєте право заявити клопотання про визнання таких доказів недопустимими.

Якщо ж ви стали свідком як інспектор здійснює запис вас (як ймовірного порушника ПДР) на свій мобільний телефон, ви маєте право попередити його про порушення ним вимог Інструкції №1026. При цьому ви маєте право вимагати видалити такий відеозапис з його приватного мобільного телефону. У разі підтвердження факту проведення фіксації на особистий телефон інспектор може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Миськів Роман

Людина яка фанатіє від спортивних автомобілів і полюбляє грати у авмобільні ігри.

Опублікував
Миськів Роман

Останні записи

Hyundai представив розумні сидіння для таксі: адаптуються під зріст дитини

Hyundai подав патент на розумну систему таксі. Спеціальні датчики розпізнають, коли до автомобіля підходить пасажир із дитячим…

17.12.2024

Найкраща аеродинаміка серед кросоверів: Skoda показала нові Enyaq та Enyaq Coupe

Обидві моделі отримають підсвічений Tech-Deck Face (так називається фірмова панель-заглушка на місці решітки радіатора) і…

17.12.2024

Toyota Fortuner третього покоління (2025): що змінилося у новому поколінні

Toyota Fortuner давно завоювала популярність серед позашляховиків, особливо в країнах Азії. Модель добре відома й…

17.12.2024

Дизайнер представив рендери Mitsubishi Lancer Evo 11 покоління

Mitsubishi Lancer Evolution - один з культових автомобілів у всій лінійці японського автовиробника. Машину зняли…

17.12.2024

Поломки електромобілів знизилися до рекордного мінімуму

Електромобілі ламаються рідше, ніж можна було уявити. За даними британського автоклубу AA, у 2024 році…

17.12.2024

Mercedes-Benz отримав схвалення на автономне керування 3-го рівня

Mercedes-Benz отримав схвалення на систему автономного керування DRIVE PILOT рівня 3, яка тепер дозволяє автомобілям…

17.12.2024