Бензину більше, а ціни вище: що відбувається з ринком пального в Україні

0
1941

Ситуація на українському ринку автомобільного палива стабілізується. Вже немає таких високих цін на деякі види пального, які спостерігалися ще у червні. При цьому говорити про вирішення всіх проблем на ринку нафтопродуктів поки що не можна. “Апостроф” з’ясовував, із чим пов’язане зниження цін на автогаз, чому бензину все ще не вистачає на всіх, і чи очікувати на нове подорожчання.

Газ везуть усі

З початку липня на ринку автомобільного пального України спостерігається стрімке падіння цін на скраплений газ. Свого максимуму ціна досягла в середині червня, в середньому понад 42 гривні за літр. Після цього вона пішла вниз, спершу повільно, а за останні два з половиною тижні – з обвальною швидкістю. Вартість цього пального впала більш ніж на 10 гривень і зараз перебуває біля позначки 30 гривень/літр, а в багатьох мережах вона ще нижча.

Причиною такого різкого зниження ціни стало насичення ринку, якого українським трейдерам вдалося досягти, незважаючи на те, що до початку широкомасштабної агресії майже весь газ до України потрапляв зі східного напрямку – з росії, білорусі і Казахстану (через територію росії).

“Незважаючи на такий високий рівень залежності від агресора, багато наших трейдерів в період максимального сезонного попиту співпрацювали з європейськими постачальниками, – говорить директор консалтингової групи “А 95″ Сергій Куюн . – Тож, хоча об’єми постачання були відносно невеликими, зв’язки існували, що дозволило постачальникам швидко налагодити завезення необхідної кількості газу з Європи”.

Постачанням газу на український ринок займається досить багато компаній. Причому це не лише традиційні нафтотрейдери, але й компанії, які раніше таким бізнесом не займалися.

“Зараз до постачання скрапленого газу підключилися перевізники, – говорить експерт “Нафторинку” Олександр Сіренко. – Раніше їхній бізнес полягав в тому, що вони здавали в оренду газовози. Але тепер багато хто з них самостійно закуповує газ і привозить своїми автомобілями. Звичайно, це тимчасове явище, і навряд чи ці фірми продовжать займатися цим після війни. Але зараз вони забезпечують завезення додаткових об’ємів газу і допомагають наповнити ринок,забезпечуючи високий рівень конкуренції”.

За словами експерта, важливим чинником стрімкого зниження цін є також висока мобільність ринку скрапленого газу. Замість отримувати значний прибуток з кожної партії, постачальники намагаються збільшити швидкість обороту товару.

Мобільності сприяє транспортна складова. Сьогодні понад 60% газу завозиться до України автомобільним транспортом, тоді як раніше на нього припадало не більше 25% постачання. І оскільки газовози рухаються швидше за потяги, це значно скорочує терміни доставки і реалізації газу.

Ще одним фактором зменшення ціни є те, що останнім часом котирування по скрапленому газу в Європі знизилися, і український ринок це відчуває.

Проте все ж таки головним резервом зниження цін є скорочення тих надприбутків, які постачальники отримували в період паніки.

“Гуртова ціна на внутрішньому ринку навесні сягала 78 тисяч гривень за тону газу, – говорить Олександр Сіренко. – Зараз вона знизилася до 40-42 тисяч гривень. За такої ціни трейдери мають можливість отримувати нормальну прибутковість, продаючи газ по 20-25 гривень за літр, залежно від регіону. Адже оскільки сьогодні пальне надходить виключно з західного напрямку, то що далі на схід знаходиться точка продажу, тим більші витрати на логістику несе постачальник. Відповідно, збільшується і остаточна ціна”.

Без “бадяги” і А-92

Що стосується цін на інші види автомобільного пального, то різкого їх падіння поки що не спостерігається. Хоча основні проблеми з їх постачанням на даний момент подолані, і кілометрових черг біля бензоколонок вже немає.

Краще виглядає ситуація з дизельним пальним. Потреба ринку в цьому продукті набагато більша, ніж в бензині, оскільки він продається не лише на АЗС. Важка техніка, яка використовується військом, сільським господарством, будівництвом, залізницею тощо, працює на дизелі.

Зараз читають  Зросли ціни на бензин. Яка вартість палива в Україні після зростання курсу валют

Тож більшість частина цього палива продається на гуртовому ринку великими партіями.

“Сьогодні ми бачимо, що на ринку працює близько 300 постачальників дизелю, – говорить Сергій Куюн. – Завдяки їхнім зусиллям дефіцит пального, який існував навесні, практично подоланий. І сьогодні висока конкуренція вже примушує продавців знижувати кінцеві ціни, хоч це відбувається і не так швидко, як у випадку зі скрапленим газом”.

За даними консалтингової групи “А-95”, максимальна вартість дизпалива була зафіксована в червні. Після скасування державного регулювання середня ціна на АЗС підскочила з 43,3 гривні за літр до 56,6 гривні. З початку липня вона дуже поступово почала знижуватися і зараз складає близько 55,38 гривні за літр.

Бензин наразі є найменш благополучною позицією на ринку автомобільного пального. За даними Сергія Куюна, на сьогоднішній день постачальники задовольняють потреби ринку приблизно на 85-90%. Тож, незважаючи на те, що проблема нестачі бензину вже не має такої гостроти, як два місяці тому, певний дефіцит все ж таки зберігається.

Причина цього, на думку Сергія Куюна, в тому, що бензин продається тільки на АЗС, і потреба в ньому значно менша, ніж в дизелі. Відтак постачанням бензину до України займається набагато менше трейдерів – близько 60.

“До того ж, є певні технічні складнощі, пов’язані з тим, що для перевезення бензину існують додаткові вимоги, – розповідає Куюн. – Зокрема пред’являються більш жорсткі умови щодо пожежної безпеки. І не кожен постачальник може їх виконати. Тому навіть деякі європейські термінали не працюють з бензином, зосереджуючись на дизельному пальному”.

Війна змінила і структуру постачання бензину. На сьогоднішній день з заправок майже зникла марка А-92, яка раніше завозилася переважно з білорусі та росії.

“Ще до російського вторгнення українські трейдери говорили про те, що час відмовитися від А-92, який є залишком радянської системи нафтопродуктів і в Європі не виробляється вже років п’ятнадцять, – говорить Сергій Куюн. – Зараз це питання вирішилося саме собою, оскільки в складі нинішніх партій цієї марки майже немає”.

Також на ринку зараз відчутно зменшилася кількість різного роду контрафактного бензину (так званої “бадяги”), який раніше був досить поширений в Україні.

“Російськими ракетами були знищені всі українські виробництва, в тому числі міні-НПЗ, які виробляли такі продукти, – пояснює Куюн. – Відтак тепер їх ніде виготовляти. До того ж, для того, щоб забезпечити потрібне октанове число, на таких виробництвах широко використовували спеціальні присадки, які завозилися з росії. Зараз, звичайно, таке постачання зупинилося”.

Ще однією причиною зниження інтересу постачальників до “бадяги” є податкові пільги, впроваджені на ринку пального.

“Головною метою трейдерів, які займалися подібним виробництвом, було уникнення податків, – каже керівник консалтингової групи “А 95″. – А оскільки зараз переважна частина з них скасована, то подібного роду оборудки практично втратили сенс”.

Тож хоча вартість бензину поки що не знижується і стабільно тримається на рівні вище 50 гривень за літр, власники автомобілів принаймні можуть сподіватися на те, що вміст їхніх баків відповідає необхідним стандартам і не завдасть шкоди двигуну.

Втім, цінова стабільність останніх днів незабаром може бути порушена. 21 липня Національний банк України (НБУ) підняв офіційний курс долара з 29,25 гривні до 36,6 гривні. Саме за офіційним курсом закуповується критичний імпорт, до якого входить автомобільне паливо. А це означає, що швидше за все воно дорожчатиме – хоч, можливо, не відразу. Станом на п’ятницю, 22 липня, на деяких мережах у західних районах України, зокрема на Рівненщині, вже спостерігалося подорожчання бензину на 4-6 грн за літр.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.