У розумінні більшості українців легкові автомобілі, які привозять до нашої країни з-за кордону, імпортуються з європейських країн. Їхня частка у поставках, безумовно, значна. Однак реальна ситуація на сьогодні така, що головним експортером вживаних машин в Україну з недавнього часу є США. “Апостроф” з’ясовував, з чим це пов’язано, чи можна збільшення “американського” імпорту вважати тенденцією, і звідки ще постачають до нашої країни вживані авто.
Уживані автомобілі, як і раніше, мають великий попит серед українських громадян – за оцінками Асоціації автовиробників України (“Укравтопром”), приблизно кожна четверта машина з п’яти імпортованих до нашої країни вже знаходилася в чиємусь користуванні.
Це й не дивно, оскільки платоспроможність нашого населення ще дуже далека від середньоєвропейської, а криза, спричинена пандемією коронавірусу, для багатьох українців її лише погіршила.
Втім, із закінченням дії більшості карантинних обмежень ділова активність в Україні підвищилася, і продажі автомобілів знову почали зростати.
За даними “Укравтопрому”, з початку нинішнього року, станом на початок жовтня, в країні було зареєстровано 355,6 тисячі б/в авто, що на 47% більше, ніж за аналогічний період 2020 року (тобто майже у півтора рази). І це – у 4,7 раза більше, ніж проданих нових машин за той самий період.
Традиційно вживані автомобілі в Україну везуть із європейських країн, через що вони отримали назву “євробляхи”. При цьому “євробляхами” слід називати лише ті машини, які після перетину державного кордону залишаються нерозмитненими.
Проте останнім часом із цими авто виникли певні проблеми. Вже сьогодні за порушення термінів та правил розмитнення “євробляхерам” загрожують величезні штрафи та конфіскація транспортних засобів, а 10 листопада припинила діяти спрощена процедура митного оформлення таких машин.
За даними громадської організації “Авто Євро Сила”, деякі власники “євроблях” від безнадійності намагаються повернути свої автомобілі назад до Європи, переважно до Литви, звідки, в основному, їх до нашої країни привозять.
Проте українці все одно купують уживані іноземні авто, оскільки навіть з урахуванням грабіжницького розмитнення (та ймовірного подальшого ремонту) вони все одно дешевші, ніж нові.
Для більшості українців б/в машина та “євробляха” – це синоніми. Проте далеко не всі автомобілі прибувають в Україну з Європи. Більше того, згідно з інформацією на сайті компанії carVertical, яка надає послуги потенційним покупцям з перевірки історії автомобіля, зазначається, що за останні роки суттєво зросла частка імпорту вживаних машин із США.
Якщо розглядати ЄС як єдине ціле, то звідси, як і раніше, йде найбільше б/в авто в Україну. Але в розрізі країн картина інша – на першому місці опинилися саме США, на які припадає майже третина всіх поставок.
Але чи можна в цьому випадку говорити саме про тенденцію?
Голова Всеукраїнської асоціації автоімпортерів та дилерів Олег Назаренко у розмові з “Апострофом” зазначив, що справді тенденція збільшення частки імпорту зі США є.
“До 2014-2015 років імпорту автомобілів з Америки не було взагалі, возили тільки “євробляхи”. Люди, які возили ці автомобілі, мали зв’язки на європейських аукціонах, і вони тримали “уживаний” ринок, – розповів експерт. – При цьому, з Америки автомобілі возили до Грузії – там “євроблях” не було, потім відбулися певні зміни, і люди, які займалися імпортом автомобілів до Грузії, розширили свій ринок, і почали возити машини зі США в Україну. Так карти лягли, що у цих людей опинилася в руках Одеська митниця”.
Олег Назаренко, однак, не став називати імен людей, які “познайомили” українців з американськими автомобілями.
Разом з тим, від себе зазначимо, що в 2014 році в Україну перебрався колишній президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, проти якого на батьківщині порушили низку кримінальних справ. 30 травня 2015 року Саакашвілі було призначено головою Одеської обладміністрації, і на цій посаді він пробув до листопада 2016 року.
При цьому, якби американський імпорт не був вигідним із фінансової точки зору, він би не розвивався настільки бурхливо, як це відбувається сьогодні.
За словами Олега Назаренка, зараз у Європі зросла конкуренція на ринку вживаних авто. Насамперед за рахунок внутрішніх покупців, і з цієї причини ціни на б/в машини зростають.
“В Америці, якщо автомобіль – “биток”, у техпаспорті якого стоїть позначка junk (сміття) або only parts (тільки запчастини), його не зареєструють, навіть якщо його відновлять. І з такими автомобілями умовний Freddy – не конкурент нашому покупцю”, – пояснив експерт.
При цьому, покупці б/в машин для українського ринку можуть діяти скоординовано, щоб мінімізувати ціни: наприклад, продають автомобіль на майданчику Copart (інтернет-майданчик у США, на якому проводяться аукціони вживаних авто) за 100 доларів, один запропонує 105 доларів, другий – 110 доларів. І заберуть за 110. У гаражі умовного Колі (вже в Україні) можна за умовні 100-200 доларів цей автомобіль відремонтувати.
А ось у США ремонт автомобіля коштує дуже дорого. До того ж, там заборонено його робити своїми руками – цим має займатись лише професіонал. А тому американцеві вигідніше купити нову машину, ніж віддавати у ремонт навіть відносно нестаре авто.
Автоексперт Олександр Швець погоджується, що сьогодні можна говорити саме про тенденцію збільшення постачання автомобілів в Україну зі США.
“І вона збережеться, поки це буде доступно. Там (у США) виходить до 30% дешевше, ніж брати автомобіль з Євросоюзу”, – сказав він у коментарі “Апострофу”.
Якщо говорити про якість автомобілів, то жодної принципової різниці між тими, що приходять США та ЄС, немає.
Однак є відмінності, пов’язані з технічними стандартами. За словами Олега Назаренка, українським автолюбителям слід знати, що в американських авто за європейськими нормами не сертифіковано освітлення, шибки та ремені безпеки: “Тому непопулярно возити до Європи автомобілі зі США, тому що все це потрібно буде змінювати”.
В українців поки що такої необхідності немає, незважаючи на угоду про асоціацію з ЄС, оскільки на рівні уряду були схвалені відповідні документи.
“Пролобіювали певні люди. Тому що, якщо все це міняти, то ціна зросте на 1500-2000 доларів, і ці машини стануть неконкурентоспроможними”, – зазначив Олег Назаренко.
Олександр Швець повністю із цим згоден: “Фари, ліхтарі – це перш за все. Тоді буде суттєве подорожчання”.
Очевидно, що настане той день, коли європейські стандарти щодо згаданих компонентів набудуть чинності, і тоді українцям стане не так вигідно замовляти автомобілі в США. Але поки що виграш у грошах очевидний.
“З Америки йдуть насамперед свіжі машини – рік, два, до п’яти років, а не десятирічні. Вони там значно дешевші. Так, деякі мають пошкодження. Але з глобальними ушкодженнями беруть здебільшого власники СТО, які можуть їх якісно відремонтувати. Такі машини купують взагалі за копійки, – розповідає Олександр Швець. – Навіть з невеликими пошкодженнями страхова компанія забирає машину і сама її продає, а власники авто (у США) взагалі цим не займаються, отримують від страхової відшкодування і відразу ж можуть купити нову машину”.
За його словами, у США через різницю в податках європейські машини можуть коштувати дешевше, ніж у самій Європі, а тому ціни на “легке б/в” в Америці можуть доходити до половини вартості авто, привезеного з Європи.
Якщо взяти ціновий діапазон від 15 до 20 тисяч доларів, то з ЄС можна отримати за цією ціною Renault, а із США Volkswagen Touareg 2014 року.
Олександр Швець також навів конкретний приклад – на аукціоні в США Mercedes GL 2016 року випуску (у автомобіля були невеликі вм’ятини) був куплений за 14,5 тисячі доларів. Доставка збільшила чек до 22 тисяч доларів, а з ремонтом загальна ціна зросла 30 тисяч доларів.
“У нас (якщо з ЄС) така машина коштує близько 40 тисяч доларів. Тобто виходить щонайменше 25% різниця. Крім того, всі платежі робляться не відразу, а поетапно – аукціон, доставка, розмитнення, ремонт. Доведеться, щоправда, почекати 3-5 місяців, натомість машина виходить суттєво дешевше”, – сказав експерт.
Слід зазначити, що імпортери придивляються не лише до американського ринку уживаних автомобілів. Останнім часом все частіше машини привозять з Південної Кореї, хоча обсяги цього імпорту поки що не можна порівняти з європейськими та американськими.
У Південній Кореї теж є майданчик для торгівлі авто, але на відміну від США, працює він не за принципом аукціону – ціни на машини тут фіксовані.
Співрозмовник “Апострофа” розповів, що знайшов на сайті торгової платформи Autowini у Південній Кореї автомобіль Audi 6 2008 року випуску. Його ціна становила при покупці 3 тисячі доларів. Кінцева вартість машини з урахуванням доставки та митного оформлення доросла до 8 тисяч доларів.
Інших стабільних напрямів поставок уживаних авто в Україні поки що немає. Але очевидно, що українці й надалі шукатимуть способи купити авто дешевше. Цілком ймовірно, що через якийсь час знову стане вигідно купувати машини в Європі, а отже, нинішня тенденція зміниться.
Досвідчений фахівець поділився рекомендаціями щодо захисту авто від зимових неприємностей. Що ще відомо Багато автовласників…
Новий дешевий електромобіль GAC повністю розкритий до прем’єри. У відкритій базі Мінпромторгу Китаю з'явилися фотографії…
Новий Nissan Micra розкрили до прем'єри: це клон Renault. У Мережі з'явився скріншот брошури альянсу,…
В Україні ми, водії, завжди маємо тримати при собі документи на машину та права, а…
Сучасні автомобілі стали більш технологічними, але це не позбавило їх несподіваних проблем. Багато автомобілістів потрапляли…
Так вийшло, що багато хто з нас, навіть водії зі стажем, недостатньо серйозно ставляться до…
Leave a Comment