З перших днів війни українці почали масово виїжджати за кордон. Тоді покинути територію країни, яка кілька годин вступила у війну, намагалося якомога більше людей.
Сьогодні ж ситуація в країні щодо заспокоїлася і наплив людей, які хочуть виїхати через кордон, став у рази меншим. Водночас, деяким людям все ще потрібно час від часу їздити до Європи, тому українці мають чимало питань щодо перетину кордону у воєнний час. Сьогодні Bigmir Авто розповість про всі нюанси перетину кордону і перебування в Європі в період воєнного стану в Україні.
Виїзд за кордон з України на своєму авто – що важливо знати
Якщо ви збираєтеся за кордон на машині в умовах воєнного часу, потрібно ґрунтовно підготуватися. По-перше, в машину потрібно покласти необхідний мінімум, а саме:
- набір інструментів;
- запаску (повнорозмірну або докотку);
- домкрат;
- буксирувальний гак;
- справний вогнегасник;
- знак аварійної зупинки;
- каністру з бензином (щоб не було потреби стояти на заправках в Україні та витрачати дорогоцінний час);
- аптечку;
Також варто заздалегідь прокласти маршрут, а краще кілька альтернативних маршрутів, щоб уникнути черги на кордоні. Так, ДПСУ запустила інтерактивну карту , де можна переглянути кількість машин на всіх пунктах пропуску на західній Україні. Так, іноді є сенс виїжджати з України через кордон зі Словаччиною, Угорщиною або навіть Румунією, щоб уникнути серйозних черг.
Також варто пам’ятати, що для виїзду за кордон на автомобілі потрібен:
- державний номерний знак (стосується власників з індивідуальними номерами)
- знаків “UA”, кріпитися у правому верхньому кутку заднього скла
Які документи потрібні для виїзду з України автомобілем
При перетині кордону водії повинні мати всі необхідні документи на автомобіль, а саме:
- техпаспорт;
- водійське посвідчення;
- обов’язковий поліс страхування зеленої картки.
Нагадаємо, що виїхати з України не можуть чоловіки віком від 18 до 60 років призовного віку . Водночас є й винятки. Так, деяким чоловікам все ж таки можна перетинати кордон за наявності наступних документів:
- довідка про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на особливий військовий облік або укладання ВВК про непридатність;
- довідка про багатодітність (троє та більше дітей до 18 років на утриманні);
- довідка про те, що батько самостійно виховує дитину віком до 18 років.
Скільки можна перебувати в Європі на українських номерах у 2022 році
Якщо ви хочете їздити Європою на автомобілі з українськими номерами, то відповідно до європейського законодавства у вас є всього 6 місяців . Після цього потрібно буде виїхати з ЄС та знову в’їхати на його територію, щоб “обнулити” цей термін.
У випадку, коли через 6 місяців автомобіль все ще необхідний вам у Європі, існує три способи, як його можна “легалізувати”:
- розмитнити та поставити машину на облік у Європі (за розмитнення доведеться заплатити приблизно третину від вартості автомобіля);
- кожні 6 місяців перетинати кордон, щоб обнулювати термін ввезення;
- продати автомобіль в Україні та купити в Європі аналогічний.
Страхування на авто для виїзду за кордон – що важливо знати
Якщо говорити про страховку автомобіля за кордон, то йдеться про так звану “зелену карту”. Без цього документа сьогодні не можна перетнути кордон України з ЄС і потім їздити країнами Євросоюзу.
Варто одразу враховувати, на який період ви їдете за кордон, адже краще та дешевше придбати поліс на весь термін поїздки в Україні, оскільки ціни на “зелену карту” в нашій країні нижчі.