Шини є одним з найважливіших елементів автомобіля, оскільки саме вони з’єднують автомобіль з дорогою. Правильне технічне обслуговування є життєво важливим не тільки для правильного функціонування шин, але й для запобігання можливим аваріям.
Збереження автомобільних шин у оптимальному стані є необхідною умовою для керування з мінімальною гарантією безпеки. Не дивно, що шини в поганому стані можуть призвести до погіршення експлуатаційних характеристик автомобіля, збільшення витрати пального та, зрештою, аварії.
Зрозуміти, коли їх потрібно міняти, може бути непростим завданням та залежить від типу шин. Залежно від матеріалів або твердості компаунду (спортивна шина служить не так довго, як екологічна), вони забезпечують більший чи менший кілометраж. Поводження водія також матиме великий вплив. Якщо водій практикує спортивне керування, вони прослужать менше.
Крім того, погодні чи дорожні умови також впливають на термін служби шини. Наприклад, на звичайному легковому автомобілі, в компактному сегменті, вагою 1200 кг, з переднім приводом і змішаним режимом експлуатації “дорога-місто” в нормальному темпі, прийнято змінювати передні шини кожні 40 000 км, а задні – кожні 60 000 км.
У зв’язку з цим різні виробники шин рекомендують після 5 років експлуатації міняти шини, проводячи огляд шин не рідше одного разу на рік. Щоправда, у них немає терміну придатності, але інша рекомендація – міняти їх протягом 8 років з моменту виготовлення незалежно від кількості пройдених кілометрів (дату виготовлення можна перевірити на боковині шини). Очевидно, що після цієї дати якості шин будуть погіршені.
Тому найважливіше – регулярно перевіряти шини. Таким чином, ви зможете виявити будь-які аномалії. Також слід перевірити товщину протектора. Пам’ятайте, що їхня глибина повинна становити не менше 1,6 мм (рекомендується, щоб вона не була нижче 3 мм). Як ви можете перевірити це? Дуже просто: за допомогою приладу, який вимірює глибину малюнка, або за допомогою ефективного трюку з монетою в один євро. Якщо золота частина покрита, значить протектор шини має рекомендовану товщину.
Також необхідно перевіряти тиск у шинах, тому що його потрібно змінювати в залежності від навантаження на автомобіль та пройденої відстані. Не слід забувати і про запасне колесо. Якщо у нас стався прокол, ми маємо привести його в ідеальний стан, щоб відновити рух. Усі значення тиску вказані в посібнику з експлуатації автомобіля та, в деяких випадках, на наклейці на порозі дверей автомобіля.
5 ознак того, що пора міняти шини
• Малюнок протектора має товщину менше 1,6 мм.
• Боковина шини пошкоджена або має аномалії (випуклості).
• Шина має отвір діаметром понад 6 мм.
• Намисто (частина, розташована ближче до обіду) деформована та/або пошкоджена.
• Поводження автомобіля нестійке: вібрації в рульовому управлінні, неточне відчуття
При виявленні одного з цих симптомів необхідно якнайшвидше замінити шини. Існує безліч типів і доведеться вибирати в залежності від характеристик нашого автомобіля. Наприклад, для автомобіля 44 знадобиться шина, діаметрально протилежна тій, яка потрібна для спортивного автомобіля. Найкраще перевірити, яку шину рекомендує виробник (це можна подивитися в посібнику з експлуатації автомобіля або технічному паспорті), для яких цілей збираємося її використовувати і який бюджет.