Categories: Новини

Як легально їздити на польських номерах в Україні

Share

Масове використання громадянами України авто на іноземній реєстрації багато хто вважає незаконним. По суті це так, от тільки покарання за порушення митного законодавства відбувається вкрай рідко.

Легально резидент України може пересуватися на автомобілі з іноземною реєстрацією протягом 5 днів при повторному перетині кордону в одному і тому ж пункті пропуску, або 10 днів, якщо повторний перетин відбувається в іншому пункті пропуску.

Така законна схема використання авто на польських або литовських номерах використовується жителями прикордонних районів. Власне, через неї цих користувачів називають “пересічниками”, оскільки вони змушені регулярно перетинати кордон.

Нерезидент має право ввозити на митну територію України авто на рік. Ця норма регулюється міжнародними правовими нормами, у тому числі Стамбульською конвенцією. Громадянин Польщі може абсолютно законно їздити Україною на автомобілі з польською реєстрацією протягом року. Громадянин України такого права не має.

Парадокс нинішньої ситуації з масовим використанням автомобілів на іноземній реєстрації громадянами України полягає в тому, що контролювати дотримання митного законодавства повинна ДФС, яка не має повноважень для зупинки та наступної перевірки автотранспорту всередині країни.

Поліція, яка має право зупиняти автомобілі на дорогах загального користування, не може контролювати дотримання митного законодавства, оскільки це функція іншого відомства. Наразі поліція не має доступу до митної бази і не знає, хто і коли перетинав кордон на кожному конкретному автомобілі.

Зараз діє наступна схема (спрощено): зареєстрований в Польщі, Литві чи будь-якій іншій країні автомобіль на територію України ввозить нерезидент. Він передає автомобіль, ключі та техпаспорт громадянину України (покупцеві), забирає гроші, а сам їде назад. Громадянин України купує страховий поліс (його для авто на іноземній реєстрації пропонує багато страхових компаній), просто сідає за кермо авто з іноземною реєстрацією і спокійно їздить.

Якщо його зупиняє поліція – пред’являє водійське посвідчення, свідоцтво про реєстрацію автомобіля та страховий поліс (у певних випадках). Весь перелік необхідних для пред’явлення співробітникам поліції документів міститься у Правилах дорожнього руху. Ніяких довіреностей, доказів недавнього перетину кордону, трудових договорів та інших документів, непередбачених Правилами дорожнього руху, водій пред’являти не зобов’язаний.

Ще одна схема завезення полягає в тому, що громадянин України сам заганяє автомобіль в Україну (він навіть може бути вписаний в техпаспорт і бути співвласником авто), порушує терміни перебування транзиту і платить передбачений в таких випадках штраф (8500 грн.). Після цього він і далі спокійно їздить територією України, оскільки митниця не може двічі виписувати штраф за одне і те ж порушення.

Звичайно, при використанні таких схем, теоретично, поліція може затримати водія, відправити запит в ДФС, дочекатися відповіді і “здати” водія митникам. ДФС може виписати штраф у розмірі 300% від вартості митних платежів, керуючись ст. 485 Митного кодексу України. І такі випадки хоч рідко, але все ж відбуваються.

Саме тому кожен, хто сідає за кермо автомобіля з іноземною реєстрацією, повинен мати уявлення про особливості його використання в Україні і бути готовим до можливих судових розглядів з державними органами, що передбачає чималу витрату сил, часу і грошей.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Скарбик Павло

Головний редактор видання UaMotors. Захоплюєтся технологіями та новими автомобілями.

Опублікував
Скарбик Павло

Останні записи

Названо найгірші BMW в історії: автомобілі, які не сподобалися нікому

Автомобілі BMW завжди відзначалися своїм стильним дизайном, поєднуючи елегантність, спортивність і передові технології. Проте навіть…

05.04.2025

Mercedes-Benz S-Class непомітно пережив масштабне оновлення

Німецька компанія непомітно оновила автомобіль Mercedes-Benz S-Class 2026 року. Йому додали вдосконалений комплекс Drive Pilot,…

05.04.2025

Експерти назвали усі несправності, що призводять до заборони на експлуатацію авто

Більшість водіїв вважають, що найчастіше штрафи виписуються перевищення швидкості та зневага до ременя безпеки, забуваючи,…

05.04.2025

Нове покоління Nissan Juke показали на перших рендерах

Фінансові труднощі змусили Nissan мобілізувати свої сили та запевнити інвесторів і громадськість, що ситуація у…

05.04.2025

Які дешеві японські кросовери не ламаються: три найкращі варіанти

Для тих, хто шукає надійний японський кросовер за бюджет до 700 тис. гривень, варто звернути…

04.04.2025

Як водії пошкоджують акумулятори: найпоширеніші помилки експлуатації

Власники автомобілів по-різному ставляться до акумуляторів. Дехто змінює батарею раз на пару років, а інші…

04.04.2025