Національне посвідчення водія (посвідчення міжнародного зразка) або міжнародне посвідчення водія – один з цих документів або обидва можуть знадобитися, якщо ви подорожуєте за кордоном на своєму авто або якщо хочете орендувати там машину. Про це розповіла заступник начальника Регіонального сервісного центру ДСЦ МВС у Чернігівській області Людмила Тютіна в ефірі «Українського радіо: Чернігівська хвиля», передає «Главком» .
У більшості країн міжнародні права IDP (International Driving Permit) не потрібні, але при поїздках, наприклад, США без них не обійтися. Це питання у всьому світі регулюють Віденська та Женевська конвенції про дорожній рух.
Країни-учасники Віденської конвенції дорожнього руху (до них входить і Україна) визнають національні посвідчення водія один одного без необхідності отримувати міжнародні посвідчення. Але якщо потрібно буде взяти авто напрокат, то можуть вимагати або міжнародне посвідчення водія, або звичайне національне посвідчення водія.
Що стосується держав-учасниць Женевської конвенції, то для вільної поїздки цими країнами та оренди там автомобіля знадобиться міжнародне посвідчення водія. Національне посвідчення водія не обов’язкове. Але слід зазначити, що міжнародне посвідчення водія визнається дійсним тільки за наявності національних прав.
Для визнання національних прав у країнах-учасницях Віденської конвенції права повинні містити таку інформацію:
- прізвище;
- ім’я та по батькові;
- дату та місце народження;
- місце проживання;
- орган, який видав посвідчення;
- дату та місце видачі;
- дату закінчення дії;
- номер;
- підпис та/або штамп або печатка органу, що видав посвідчення;
- підпис власника;
- фотографію власника;
- категорію/категорії або підкатегорії транспортних засобів із зазначенням дати видачі посвідчення та дати закінчення дії кожної з цих категорій.
Ці відомості в українських національних правах почали заповнювати з 2011 року, відповідно, видані після цього року посвідчення водія дійсні в країнах-учасницях Віденської конвенції. Слід зазначити, що 16 вересня 2020 року КМУ ухвалив постанову, яка дозволила привести документи у відповідність до європейських вимог. В даний час зразок бланка національного посвідчення водія на пластиковій картці є тримовним (українською, англійською, частина – французькою мовою), діє на території всієї Європи та в багатьох країнах світу. У посвідченні тепер зазначається група крові (резус-фактор) водія, а також згода на посмертне донорство, але лише за попередньою письмовою згодою заявника.
Таким чином, за наявності національного посвідчення європейського зразка, можна законно керувати авто за кордоном у всіх країнах – учасницях Віденської конвенції. Якщо ж у вас права водія старого зразка, видані у формі книжечки, і ви маєте намір керувати автомобілем за кордоном, то в такому випадку необхідно отримати міжнародні водійські права.
Міжнародне посвідчення водія
Це особливий документ, затверджений міжнародним співтовариством, що є перекладом на чотири мови (англійська, французька, іспанська та російська) національних прав, термін дії яких становить три роки, але не більше того терміну, на який видано національні права.
Варто зазначити, що міжнародні права водія без наявності національних не дійсні.
Як отримати міжнародні права
Міжнародне посвідчення водія видається на підставі національного посвідчення водія в територіальних сервісних центрах МВС протягом п’яти робочих днів.
Для отримання (обміну) міжнародного посвідчення водія необхідно звернутися в зручний за місцем розташування територіальний сервісний центр МВС з такими документами:
- оригінал посвідчення водія адміністратору на місці та надати його копію;
- паспорт громадянина України (у разі надання ID-картки без наявних у безконтактному електронному носії відомостей про реєстрацію місця проживання разом надається довідка про реєстрацію місця проживання);
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
- фотографія розміром 3,5×4,5 см на матовому папері;
- платіжний документ (квитанція), що засвідчує сплату адміністративної послуги.
Національне посвідчення водія, на підставі якого було видано міжнародне, не вилучається. Після перевірки поданих документів посадова особа ТСЦ МВС відразу повертає заявнику національне посвідчення водія, паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Видача (обмін) міжнародного посвідчення водія здійснюється без складання іспитів.
Вам можуть відмовити у видачі міжнародних прав за таких умов:
- позбавлення права керування транспортним засобом;
- ви перебуваєте у розшуку;
- посвідчення водія знаходиться в розшуку;
- встановлення факту підробки національного посвідчення водія;
- закінчення строку дії національного посвідчення водія на дату отримання міжнародного посвідчення водія;
- невідповідність персональних даних заявника.
Країнам-учасницям Віденської конвенції національного посвідчення водія достатньо для керування автомобілем, але для оренди транспортного засобу та отримання страховки необхідна наявність IDP, в країнах Женевської конвенції ви не зможете керувати автомобілем з національними водійськими правами, і взяти автомобіль напрокат також не вийде.