Новини

В Україні дедалі складніше купити бензин на АЗС. ЗМІ з’ясували чому

Share

З десятих чисел квітня на багатьох АЗС в Україні у відкритому продажу немає 95-го бензину, дизеля та автогазу, при цьому працює приблизно третина із 7500 українських АЗС і на багатьох діє обмеження щодо продажу не більше 20 літрів. Водночас імпортерам вдалося налагодити майже довоєнні об’єми постачання палива в Україну з Європи.

«За останню добу в Україну заїжджає щонайменше 10 000 тонн палива, – каже перший заступник міністра економрозвитку Денис Кудін. – Цього об’єму цілком достатньо для задоволення попиту».

Для порівняння: у квітні 2021 року через мережі АЗС продавали приблизно 13 000 тонн на добу, за даними Держстату. Точно підрахувати, на скільки зараз знизилося споживання через війну, складно. Аналітик Upeco Олександр Сіренко оцінює падіння на 30%. 10 000 тонн має вистачати.

Але на багатьох АЗС палива все одно немає у продажу. В чому проблема?

Коли опт дорожчий за роздріб

В учасників ринку інша риторика. «Автогазу на АЗС вже немає, дизеля майже немає, а бензину не буде через 7–10 днів», – каже власник мережі АЗС Prime Дмитро Льоушкін. Головна причина нестачі палива на станціях – держрегулювання роздрібних цін, через яке ціни на бензин і дизель на АЗС зараз нижчі за оптові, пояснює він.

За його словами, в опті дизель зараз коштує 41 грн за літр, бензин – 34–35 грн за літр, а ціни на заправках не мають перевищувати 37,65 грн/л для дизпалива та 33,87 грн/л для бензину. «Зараз на багатьох заправках стоять нулі, у роздріб дизель не купиш, тільки за безготівковим розрахунком, а це вже як домовитеся: по 40–43 грн за літр», – каже Льоушкін. «Ціни штовхає вгору дефіцит палива в Україні. На сході дизель в опті вже по 45 грн», – каже аналітик паливного ринку, який попросив не називати його імʼя.

Оператори не хочуть продавати бензин і дизель у роздробі собі на збиток.

Паливо в країні є, його просто не продають, погоджується Сіренко. «Частина операторів не продає паливо без націнки, до якої вони звикли», – говорить він. Найскладніша ситуація – у східних та центральних регіонах, куди паливо потрібно везти бензовозами через усю країну, що ще збільшує собівартість, каже Льоушкін. Така логістика додає близько 1 грн до ціни літра палива, підрахував Сіренко.

У березні 2022-го Кабмін змінив формулу визначення роздрібної граничної ціни бензину та дизеля, зробивши постачання з Європи більш рентабельним, що запустило імпорт. Чому формула знову не працює? Учасники ринку кажуть, що вона не враховує зростання витрат на логістику. У Мінекономіки вважають, що причина – у бажанні паливників мати високу маржу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Миськів Роман

Людина яка фанатіє від спортивних автомобілів і полюбляє грати у авмобільні ігри.

Leave a Comment

View Comments

  • А как же обещания о поставках горючего из США и ЕС. Хотя Путлер и исчадия ада, но без российской нефти и газа, загнется не только Украина, но и страны ЕС. США не в состоянии обеспечить Европу достаточным количеством топлива. А автогаз, если он будет даже по цене бензина, можно не завозить на заправки вообще. Никто им заправляться не будет, это чревато на карман потребителей. Разве что будет безвыходное положения

Опублікував
Миськів Роман
Tags: пальне

Останні записи

Компанія Renault повністю розкрила оновлений кросовер Captur: подробиці про комплектації та вартість

У країнах Європи починається продаж оновленого Renault Captur 2024. Зокрема, в Іспанії його вже можна…

06.05.2024

Audi змінює курс: що чекає на шанувальників бренду

Гернот Делльнер, новий глава Audi , узяв на себе відповідальність за перезапуск марки і вже…

06.05.2024

Названо причини, чому не можна нехтувати правилами заправки автомобіля

Запитання правильної заправки автомобіля завжди актуальні, оскільки від цього залежать не тільки витрати на паливо,…

06.05.2024

Далеко поїдуть: Skoda представила нові версії Kodiaq та Superb

Skoda внесла значні оновлення до своєї модельної лінійки, представивши нові версії Kodiaq і Superb 2024…

06.05.2024

Changan та Huawei показали майбутнього конкурента Tesla Model Y

Марка Avatr готує конкурента Tesla Model Y. Avatr створили Changan, Huawei та виробник батарей CATL…

06.05.2024

Toyota впроваджує нову технологію зміни кольору автомобіля

Toyota представила інноваційний метод , який дозволяє змінювати колір автомобіля без необхідності перефарбовування чи використання…

06.05.2024