Навіть якщо автомобіль запаркований у добре освітленому місці, він легко може стати мішенню для злодіїв. Грабіжники часто крадуть деталі, що легко знімаються, які потім можна продати на чорному ринку, вивезти за кордон або використати для ремонту інших транспортних засобів.
Зі слів Матаса Бузеліса, експерта компанії carVertical зі збору автомобільних даних, злодії зазвичай вибирають деталі нових машин, які можна продати дорожче. Судячи з усього, їх цікавить все: від каталізаторів до коліс і навіть номерних знаків. Як власники транспортних засобів можуть захистити себе?
Бічні дзеркала та дзеркальне скло
Дзеркала автомобілів вищого класу можуть коштувати тисячі гривень — не дивно, що вони мають попит у злодіїв. Дзеркала часто пошкоджуються в дрібних ДТП, а покупці часто шукають їх на чорному ринку.
Є водії, які, розбивши дзеркальне скло, вирішують заощадити та «позичити» його з іншого автомобіля. Тим паче, що зняти дзеркальне скло досить просто й займає це лише кілька секунд.
VIN-код автомобіля, вигравійований на дзеркалах, може запобігти крадіжці. Такий автомобіль буде менш цікавий злодіям і, найімовірніше, вони обійдуть його стороною.
Фари та габаритні вогні
Залежно від моделі, фари можуть коштувати кілька десятків тисяч гривень. Через значний попит на ринку запчастин, злодії часто спокушаються легкою здобиччю. Вкрадені фари та інші деталі не завжди потрапляють на рекламні портали — їх часто вивозять за кордон.
«Для зняття фар, злодії можуть застосувати ножиці по металу, сильно пошкодивши крила й капот автомобіля. Це додатково збільшує втрати власника», — каже Бузеліс.
Автомобільні фари також входять до числа деталей, на яких експерти рекомендують гравіювати VIN-код. Хоч це й не є надійним засобом захисту від злодіїв, шанс виявити автомобіль без фар значно знижується.
Номерні знаки
Номерні знаки зазвичай крадуть, щоб встановити на інший транспортний засіб і використати для злочинної діяльності. Зловмисники використовують цю тактику, щоб уникнути міських камер і ввести в оману правоохоронні органи.
Зняття номерів не потребує зусиль, тому єдиний спосіб захистити автомобіль — тримати його на закритій стоянці або хоча б у добре освітленому місці.
Кермо
Вживане кермо автомобіля економкласу може коштувати сотні й тисячі гривень, а розкішного Porsche, BMW, Mercedes-Benz — кілька десятків тисяч гривень. Безліч сильно пошкоджених автомобілів ввозиться до Європи зі США, тому кермо — досить популярна річ.
Попри те, що замки керма були популярні в минулому, зараз вони зустрічаються дуже рідко. Єдиний спосіб уникнути крадіжки керма — залишати автомобіль у безпечному місці.
Оздоблення салону
Попри те, що деталі внутрішніх панелей крадуть рідше, ніж фари чи дзеркала, вони також вельми популярні у злодіїв. Зазвичай злодії обирають панелі розкішних автомобілів, які потім продають приватним особам, а ті — ремонтують пошкоджені транспортні засоби, або вивозять за кордон.
Колеса
Автомобіль, що стоїть на домкратах або цеглинах — вічна класика у злодіїв. Зняття коліс може потребувати часу, тож злодії зазвичай обирають автомобілі, припарковані далеко від вуличних ліхтарів.
«На автомобільні колеса великий попит, тож знайти покупців нескладно. Надійний спосіб уникнути неприємного ранкового сюрпризу — застосувати спеціальні захисні болти, які не дають відкрутити колесо за допомогою звичайних інструментів», — пояснює Бузеліс.
Каталізатори
У каталізаторах використовують такі дорогоцінні метали, як платина, паладій та родій, що цінуються у торговців металобрухтом. Продавши каталізатор, злодії можуть заробити кілька тисяч гривень. Власникам Toyota й Lexus слід бути особливо пильними, адже ці марки найчастіше стають мішенню злочинців. У каталізаторах цих марок більше дорогоцінних металів, що збільшує прибуток. Toyota й Lexus випускають гібриди, а їх каталізатори перебувають у кращому стані, ніж у бензинових автомобілів.
Намагаючись захиститися від злодіїв, багато водіїв вирізають каталізатори й встановлюють дешеві версії.
Бузеліс зазначив, що злочинці часто обирають популярні моделі вищого класу, тож під час купівлі такого транспортного засобу варто оцінити можливості паркування. Інакше збитки після нічного візиту злодіїв можуть скласти сотні тисяч гривень.