Експерти передбачають обвал авторинку через нову ініціативу кабміну

Час читання: 3 хв.
0
Експерти передбачають обвал авторинку через нову ініціативу кабміну

Кабінет Міністрів України схвалив зміни до Податкового кодексу, які передбачають введення військового збору в розмірі 15% від вартості автомобіля при його першій реєстрації в Україні. За оцінками представників автомобільного бізнесу, цей податок може серйозно вплинути на ринок нових авто, а продажі вживаних машин можуть повністю перейти в “тінь”.

Податки на нові автомобілі та можливі зміни

Наразі з кожного проданого в Україні нового автомобіля держава отримує 10% від його митної вартості у вигляді мита, 20% ПДВ (вираховується від суми митної вартості та мита) та 5% від ціни авто у пенсійний фонд. За даними, в першому півріччі щомісяця продавалось в середньому 6400 нових автомобілів із середньою митною вартістю 20 тисяч євро. Це приносило бюджету близько 49,9 млн євро щомісяця.

За прогнозами бренд-директора Volvo в Україні Артема Ткаченка, якщо до існуючих податків додати військовий збір у 15%, до бюджету може надходити близько 76 млн євро щомісяця. Водночас Ткаченко вважає, що реєстрації нових авто можуть зменшитися на 35%, оскільки мало хто захоче платити додаткові 200 тисяч гривень за реєстрацію. Це може призвести до того, що загальна сума податків залишиться на попередньому рівні або навіть знизиться.

Наслідки для ринку

Реклама

В українському офісі концерну Stellantis зазначають, що поки законопроект не ухвалено, ринок може тимчасово зрости через ажіотаж. Однак, 15-відсотковий податок призведе до збільшення вартості авто для кінцевого покупця, що спричинить падіння продажів нових автомобілів та збільшення попиту на вживані авто. Також прогнозується, що скорочення ринку ускладнить утримання штату співробітників у дилерів та імпортерів, і програми підтримки військових та державних служб можуть бути скорочені.

Представники європейського концерну також вважають, що додаткове податкове навантаження ляже на всіх громадян, адже бізнес включить військовий збір у ціну товару. Це унеможливить локалізацію автомобільного виробництва в Україні.

В АВТ “Баварія”, імпортері BMW, Mini та інших європейських брендів, переконані, що новий податок суттєво зменшить попит на нові авто, що в кінцевому підсумку може знизити податкові надходження через зменшення продажів.

Прогнози щодо ринку авто з пробігом

Новий законопроект може підвищити вартість авто при першій реєстрації на 15%, але існує юридична колізія. Імпортери нових авто визначають митну вартість на основі документів з заводу-виробника, яку зменшити неможливо. А для вживаних авто підставою для визначення вартості може стати договір купівлі-продажу чи експертна оцінка з вказаною сумою, що значно менша за реальну.

Голова Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів та дилерів Олег Назаренко зазначає, що це може стимулювати попит на старі авто з меншою митною вартістю. Експерти прогнозують, що вживані авто за ціною від 10 до 40 тисяч доларів, які вже зареєстровані в Україні, також подорожчають приблизно на 7-10%.

Аргумент міністра

Міністр фінансів Сергій Марченко у інтерв’ю РБК-Україна зазначив, що збільшення податків і введення військового збору – це питання безпеки держави. Він підкреслив, що купівля авто зараз не є критичною потребою, а для сектору безпеки і оборони автомобілі ввозяться без мита та ПДВ. Міністр додав, що запровадження військового збору може частково призвести до тінізації ринку, але це питання до правоохоронних органів.

Підсумки

Новий законопроект про військовий збір при першій реєстрації авто ще не ухвалений Верховною Радою і може зазнати змін. Очікується, що він набуде чинності не раніше вересня, що може викликати тимчасове пожвавлення на автомобільному ринку. Наслідки нової ініціативи уряду будуть відображені у статистиці продажів нових машин за серпень-вересень.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!