Навіщо в Україні звузили смуги дорожнього руху

0
453

З першого вересня набрали чинності нові Державні будівельні норми щодо мінімально допустимої ширини смуги руху. У містах її звузили з 4 метрів до 2,75 метрів, а на дорогах, в залежності від рівня завантаження, з 3,5-3,75 до 3-3,5 метрів. Але навіщо держава пішла на цю новацію, і які результати вона може принести для автомобілістів.

В Україні вкрай гостро стоїть проблема безпеки руху. На дорогах щорічно гине набагато більше людей, ніж в європейських країнах з набагато більшим рівнем автомобілізації. Тільки за перші шість місяців 2018 року в Україні в ДТП загинуло близько 1240 людей.

Одна з головних причин даної статистики – це зовсім не стан доріг. Правильніше буде сказати, що залежність між станом доріг і смертністю часто зворотна від очікуваної. Чим більше на дорозі ям, тим менше людей гине в результаті ДТП, і навпаки. Тому що погана дорога робить те, чого не робить відсутня культура водіння – змушує водіїв бути уважними та дотримуватися адекватного швидкісного режиму.

Дуже часто українські автомобілісти ігнорують обмеження швидкості. Це відбувається як в містах, так і за межами населених пунктів. В даному випадку, простежити осмислену мотивацію водіїв до порушень досить важко. Пікова швидкість 100-110 км/год в місті не дасть жодного відчутного виграшу за часом на відрізках в 4-20 кілометрів, тому що автомобіліст все одно в середньому буде їхати від 20 до 40 км/год. Причина цього – велика кількість світлофорів і трафік. З іншого боку, отримувати гострі відчуття, якщо вся справа в них, можна набагато цікавішим і менш небезпечним способом. Навіть банальний картинг напевно змусить людину відчути більше емоцій, ніж перевищення швидкості в міському режимі. Не кажучи вже про стрибки з парашутом.

За великим рахунком, людина їздить швидко несвідомо, і робить просто тому, що може. В умовах Києва легко уявити автомобіль, який ввечері мчить одним з мостів. Однак дуже складно уявити собі машину на швидкості в 90-100 км/год вдень ​​на Подолі. Тому що в другому випадку водій, вимушений пробиратися вузькою смугою,яку залишили припарковані по обидва боки автомобілі, зовсім не захоче гнати.

Приблизно така ж логіка стоїть за ідеєю звуження смуг. Перебуваючи в умовах обмеженого простору, водій стає більш уважним. А його природна реакція у відповідь на обставини, що склалися буде полягати, в тому числі, у виборі адекватного швидкісного режиму, здатного забезпечити підвищену безпеку руху всім учасникам. У свою чергу, збільшення концентрації автомобілістів на дорозі, а також зниження швидкості руху, не дуже сильно знизять пропускну здатність доріг. В принципі, це буде близько 95-97% від поточних значень. А коли ми приберемо ДТП, які трапляються через необережність і гальмують трафік, то де-факто пропускна здатність ще й збільшиться.

Зараз читають  Президент США закликав американців пересідати на електромобілі задля економії

Проте, тут потрібно не забувати ще про один чинник. На більш вузьких смугах вже не вийде роками не завдавати розмітку, як це трапляється в деяких українських містах. Інакше ефект вийде прямо зворотний від очікуваного – навіть знизивши швидкість, водії все одно будуть частіше потрапляти в ДТП через очевидну неможливість щомиті не тільки керувати транспортним засобом, а й уявляти собі відсутню розмітку. А в ті моменти, коли уява двох водіїв не співпаде, виникне ризик нехай навіть не дуже серйозного, але все ж ДТП. Таким чином, очевидно, що нові більш вузькі смуги – це правильний інструмент, але тільки в тому випадку, коли він буде доповнений якісним утриманням доріг.

З іншого боку, в новій ширині смуг не варто шукати якогось радикального джерела економії коштів під час дорожніх робіт. Підрядник все одно буде використовувати ту саму кількість техніки, і максимум, на чому він заощадить – це на кількості матеріалів у зв’язку з потенційним зменшенням обсягу робіт. Плюс важливо розуміти, що при дорожньому будівництві від 30 до 50% кошторису зазвичай стоять різні штучні споруди, і на їхню кількість звуження смуг також не вплине.

Ще одне питання – чи не можна тепер замість 3 смуг робити, наприклад, по 4, і тим самим збільшувати пропускну здатність доріг. Найімовірніше, ні. Справа в тому, що навіть збільшення кількості смуг на певній магістралі навряд чи вирішить проблему трафіку і заторів. Адже найчастіше вони виникають не на прямих довгих ділянках, а в місцях так званих «вузьких шийок». Таким місцем може бути лівий віднесений поворот, невдало продумане перехрестя і так далі. Значить, навіть якщо ми підведемо до вузького горлечка більш інтенсивний трафік, він все одно не зможе виїхати звідти швидше. Більш того, цілком ймовірно, що більша кількість смуг ще й погіршить ситуацію – при невирішених проблемах, приріст трафіку на 10-20% знизить середню швидкість пробки у 2-2,5 рази і, як результат, подовжить час у дорозі.

Звуження смуг покликане вирішувати важливу задачу – збільшувати безпеку руху на дорогах, створюючи водіям умови, в яких вони просто не захочуть перевищувати швидкість. Спочатку несвідомо, а потім вже за звичкою, українські автомобілісти будуть переймати необхідність дотримання адекватного швидкісного режиму в місті і за його межами. Хоча остаточні висновки можна буде робити вже після широкого впровадження новації – коли у нас будуть цифри, і можна буде порівнювати, наскільки звуження смуг поліпшило ситуацію безпосередньо на практиці.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!

ДЖЕРЕЛОuainfo.org
ПОШИРИТИ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.