Експерти пояснили, чи має водій передавати водійське посвідчення в руки інспектору

Час читання: 2 хв.
0
Експерти пояснили, чи має водій передавати водійське посвідчення в руки інспектору

Патрульна поліція має право зупинити водія та перевірити його документи. Однак закон не вимагає передавати їх інспектору в руки. У Правилах дорожнього руху зазначено, що документи потрібно саме пред’явити, тобто показати таким чином, щоб поліцейський міг ознайомитися з інформацією. Передавати документи в руки інспектору не обов’язково.

У законодавстві немає пояснення, що “пред’явити” означає “передати”. Пред’явлення — це можливість ознайомитись із документом без його фізичної передачі. Водій може тримати документи в руці або прикласти їх до вікна. Такий спосіб повністю відповідає вимогам ПДР. Отже, вимога про обов’язкову передачу документів в руки є неправомірною.

На практиці багато інспекторів наполягають на передачі документів, посилаючись на зручність або на внутрішні інструкції. Проте жодна інструкція не має вищої сили, ніж закон. Оскільки закон не зобов’язує водія передавати документи в руки, така вимога вважається перевищенням повноважень.

Реклама

Передаючи посвідчення водія інспектору, людина ризикує, що документ буде затримано, загублено або використано для психологічного тиску. Усі ці ризики виникають лише тоді, коли документ фізично опиняється у руках поліції. Тому краще з самого початку пред’являти документи без їх передачі.

Судова практика в Україні підтримує водіїв. У випадках, коли водії відмовлялися передавати документи в руки, суди визнавали, що пред’явлення документів без їх передачі є законним і не може розцінюватися як непокора.

Якщо поліцейський вимагає передати документ без законних підстав, це можна розцінювати як перевищення службових повноважень. Водій має право подати скаргу або оскаржити дії інспектора у суді. Судова практика переважно на боці водіїв у подібних спорах.

Після зупинки потрібно спокійно відкрити вікно та тримати документи у руці або прикласти їх до скла. Якщо інспектор наполягає на передачі, слід ввічливо відмовити, посилаючись на вимоги закону. Не варто сперечатися чи конфліктувати, але й поступатися незаконним вимогам також не потрібно.

У разі тиску або погроз варто розпочати відеофіксацію за допомогою телефону або реєстратора. Можна ввічливо попросити інспектора вказати конкретну норму закону, яка зобов’язує передати документи. Якщо такої норми не названо, вимога є безпідставною. За потреби слід звернутися за допомогою до іншого екіпажу або зафіксувати ситуацію для подальшого захисту своїх прав.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!