Що робити, якщо військові забрали авто в Україні

0
517
epa09804494 A member of the Territorial Defense Forces checks documents of a driver at a checkpoint in the eastern frontline of Kyiv (Kiev) region, Ukraine, 05 March 2022. According to the United Nations (UN), at least one million people have fled Ukraine to neighboring countries since the beginning of Russia's military invasion on 24 February 2022. EPA-EFE/ROMAN PILIPEY
UPG
Вилучення автомобіля у воєнний час в Україні проводиться на платній основі.

Українці вже неодноразово чули, що у воєнний час представники державних силових структур можуть забрати у них автомобіль на потреби оборони країни. Більше того, деякі громадяни навіть стикалися з подібною ситуацією наживо.

Попри те, що питання про вилучення авто на користь держави це тема досить актуальна, знайти будь-яку інформацію про дану процедуру в мережі трохи проблематично. У зв’язку з цим сьогодні Bigmir)Авто розповість про порядок вилучення автомобіля в рахунок держави в період воєнного стану, а також ви дізнаєтесь, як повернути автомобіль, який у вас забрали військові або отримати за нього компенсацію.

Що таке мобілізація транспорту

Коли йдеться про “мобілізацію транспорту”, то під цим поняттям, як правило, мають на увазі виконанням фізичними та юридичними особами військово-транспортного обов’язку, про який йдеться у статті 6 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Подібна мобілізація транспорту являє собою тимчасове вилучення ТЗ (як правило, великих вантажівок) для військових потреб з подальшим поверненням власнику або при неможливості повернення — компенсацією.

Мобілізація авто в Україні 2022 – нюанси та умови

Ця процедура передбачена українськими законами як у військовий, так і у мирний час, щоб підтримувати забезпечення армії та інших військових формувань на належному рівні. Порядок вилучення авто регулюється Положенням про військово-транспортний обов’язок, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2000 № 1921

Транспортні засоби можуть вилучати у:

  • органів виконавчої влади;
  • органів місцевого самоврядування;
  • підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності;
  • громадян – власників транспортних засобів.

При цьому є низка винятків, у кого не можуть забрати автомобіль таким чином:

  • дипломатичні та консульські установи іноземних держав;
  • представництва іноземних та міжнародних організацій;
  • особи без громадянства та іноземці.

Також Постанова Кабміну передбачає можливість звільнення від необхідності передачі транспортних засобів та техніки для:

  • підприємств, установ і організацій через виконання ними інших мобілізаційних завдань (щоб довести виконання такого завдання, потрібен підписаний договір з Міноборони);
  • підприємств, установ і організацій, які мають високу суспільну потребу.

Якщо говорити про саму процедуру, то в Кабміні мають затвердити загальну кількість транспортних засобів, які можуть залучати, вилучати та примусово відчужувати на потреби армії для кожної області та Київської міської державної адміністрації. Далі обласні центри розподіляють ліміти між районними держадміністраціями, підприємствами, установами та організаціями міст обласного значення.

Потім держадміністрації за дорученням військкоматів передають завдання щодо підготовки та передачі необхідних автомобілів та іншої техніки до керівників підприємств, установ та організацій та громадян під час мобілізації. Передача відбувається виключно через військкомат (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), де громадянинові чи представнику підприємства вручають частковий наряд.

У цьому документі зазначено пункти, порядок та терміни передачі техніки. На документі мають бути підписи та печатки голів місцевої адміністрації та керівника військкомату.

Зазначимо, що транспорт військові забирають не насильно. При отриманні часткового наряду громадянин чи представник підприємства має право вибору техніки, яку віддадуть військовим, при цьому частина техніки, як правило, залишається для виконання господарської чи підприємницької діяльності.

У разі, якщо наряд вже сформований із зазначенням чіткого переліку техніки, з яким людина не згодна, вона може вимагати перегляду даного часткового наряду та формування нового документа.

Хто може забрати авто під час воєнного стану

Як ми вже розбирали вище, процес вилучення проводиться безпосередньо через військкомати, тобто людина у формі не має права підійти до громадянина на вулиці та забрати автомобіль. Водночас у рамках мобілізації транспорту, автомобілі та іншу техніку можуть забирати не лише для потреб ЗСУ, а й для Нацгвардії, Поліції, військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення, держспецзв’язку, Держспецтрансслужби.

Як отримати компенсацію за авто, вилучене військовими

При вилученні техніки має бути складений акт прийняття-передання техніки, у якому зазначається її балансна вартість (для підприємств) або вартість згідно з документами про придбання ТЗ (для громадян). Іноді можуть залучатися незалежні експерти для оцінки стану транспортного засобу, що вилучається. Робота експерта оплачується громадянином або підприємством, у якого вилучають конкретний ТЗ.

При цьому слід зазначити, що вилучення згідно із законом відбувається не назавжди, а на період проведення мобілізації + 30 календарних днів із дати оголошення демобілізації. Після цього транспортний засіб мають повернути. У разі, якщо транспортному засобу було завдано шкоди, то власник має право на відшкодування шкоди.

Усі збитки власника ТЗ покриваються за рахунок коштів державного бюджету, вкладених у фінансування тих військових формувань, для потреб яких залучалася техніка. Відповідно, за компенсацією необхідно звертатися до того ж військкомату, який займався процесом вилучення автомобіля.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!

ПОШИРИТИ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.