Перевірки на блокпостах. В Мінюсті пояснили, чи законні огляд речей, перевірка телефону та вручення повісток

0
151

Після запровадження в Україні воєнного стану одним з болючих питань стала перевірка на блокпостах громадян України та законність дій уповноважених осіб щодо огляду особистих речей, у тому числі телефонів, а також вручення повісток. Більш детально про це розповіла завідувач сектору «Тарутинське бюро правової допомоги» Арцизького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марина Залізко.

Питання перевірки на блокпостах регулюється Порядком перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень та житла громадян при забезпеченні заходів правового режиму воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1456.

Отже, перевірка на блокпостах є законною – правовою основою якої є Конституція УкраїниКримінальний процесуальний кодекс УкраїниКодекс України про адміністративні правопорушення, Закони України «Про основи національного спротиву», «Про правовий режим воєнного стану», «Про оборону України», «Про національну безпеку України», «Про Національну поліцію», «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України».

Що саме входить до об’єктів перевірки?

Перевірка може проводитися щодо:

– документів осіб;

– речей (огляд);

– транспортних засобів;

– багажу та вантажів.

Все це може перевірятися виключно в умовах воєнного стану та під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану.

Хто має право проводити перевірку?

Право на проведення перевірки надано уповноваженим особам Національної поліції України, Служби безпеки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної міграційної служби України, Державної митної служби України та Збройних сил України.

Чи може уповноважена особа застосовувати при перевірці технічні прилади та засоби?

Так, уповноважена особа може застосовувати технічні прилади та технічні засоби, що мають функції виявлення вибухонебезпечних предметів та речей (речовин), обіг яких заборонено чи обмежено, фото-, аудіо- і відеофіксації.

Зараз читають  Стало відомо, якими мають бути ціни на бензин та дизпаливо в Україні

Аудіо- і відеофіксація особистих речей здійснюється лише за згодою громадян.

Чи можлива перевірка телефону на блокпостах?

Законодавством не врегульоване дане питання, але оскільки статтею 1142 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за несанкціоноване розповсюдження інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану, то уповноважена особа на блокпосту може перевірити фото та відео щодо наявності на відповідних пристроях заборонених об’єктів.

Також слід зазначити, що законодавством не врегульовано питання особистих листувань, тому для уникнення конфліктних ситуацій радимо надавати засоби зв’язку для огляду.

Чи можливе вручення повісток на блокпостах?

В законодавстві України не визначено місце, де повинна вручатися повістка або місце де це робити заборонено.

Стаття 65 Конституції України передбачає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни України зобов’язані з’являтися за викликом до військових частин або на збірні пункти центрів комплектування та соціальної підтримки. Також цією статтею передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади. Тобто повістку можуть вручити будь де: на блокпосту, на вулиці, на роботі, в дорозі тощо.

Вручатися повістки можуть через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності та безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Источник: borgexpert.com

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!

ПОШИРИТИ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.