Чи стане 2018 рік проривним для електромобільності?

0
1406

“Дизельний скандал” відродив дискусію про майбутнє транспорту. Чи може електромотор справді замінити двигун внутрішнього згоряння? Чи стане 2018 рік вирішальним для електромобілів?

Політики вже поспішають: у Великобританії з 2040 року буде заборонено продаж нових автомобілів з дизельними або бензиновими двигунами. Небажаними тоді стануть навіть гібриди, в яких комбінуються електромотор та двигун внутрішнього згоряння. Схожі рішення прийняли також у Франції та Норвегії. У Китаї – найбільшому автомобільному ринку світу – невдовзі мають запровадити квоти для електромобілів. У Німеччині окремі партії та політики дедалі частіше вимагають рухатися у тому ж напрямку, але ніяких рішень (поки що) не прийнято. Та все ж традиційним автодвигунам і тут буде непереливки.

“Я вважаю, що в довгостроковій перспективі ми обов’язково відмовимося від пального для двигунів внутрішнього згоряння, бо насправді ми не здатні впоратися з пов’язаними з ним екологічними проблемами”, – каже Клаус Долл (Claus Doll) з Інституту дослідження систем та інновацій імені Фрауенгофера. Дослідник з Карлсруе аналізує – також за завданням федерального уряду – концепції мобільності майбутнього.

Без значного зменшення рівня викидів

Транспорт є єдиною галуззю, яка в останні роки не спромоглася значно скоротити свої викиди вуглекислого газу в атмосферу, каже Долл. З цим треба щось робити. Втім, експерт наголошує, що без чистого струму навіть електромобілі не дуже покращать екологічну ситуацію. “Якщо ви все ще заряджаєте (електромобіль – Ред.) виробленим на вугільних електростанціях струмом, то він мало відрізняється від маленького, чистого бензинового авто”, – вважає експерт.

Екологічний струм змінив би цю ситуацію, але його спочатку треба згенерувати. “Звичайно, можна сказати, що зараз ми беремо весь наявний екострум та спрямовуємо його в транспортну галузь”, – каже дослідник. Але треба бачити загальний баланс – тобто скільки струму є загалом у наявності та як ми розподіляємо його екологічні компоненти по всіх галузях економіки, вважає Долл.

Охорона природи чи нова енергетична політика?

Він також знає, що екострум є дорогим, а будівництво величезних вітрових електростанцій та ліній електропередач викликає суперечки. Тому мають прозвучати такі питання: “Чого я хочу? Охорони природи та ландшафтів чи змін в енергетичній та транспортній політиці?” Багато дискутують на тему переведення вантажних перевезень на залізницю, але це багато коштує, хоч, за словами експерта, позиція “за будь-яку ціну” є, звісно, важливішою. “Треба завжди зважувати, що використовується і скільки це коштує”, – каже Долл. За його словами, до уваги треба брати також глобальну користь: скільки одиниць викидів вуглекислого газу я заощаджую та як це економічно оцінити. Взявши до уваги всі аспекти, експерт робить висновок: “Ми вважаємо відхід від двигуна внутрішнього згоряння необхідним з міркувань захисту клімату”.

Читайте також  Geely презентує інтелектуальну вантажівку Energy

“Двигун внутрішнього згоряння переживе нас усіх”

Зовсім іншої думки Роланд Баар (Roland Baar) з Технічного університету Берліна. “Двигун внутрішнього згоряння переживе нас усіх”, – каже інженер та викладач. На його думку, енергетичній дискусії зараз бракує “погляду на картину в цілому”. На транспорт припадає лише чотири відсотки обсягу всіх парникових газів, за викиди яких відповідальне людство. Значно більший обсяг продукують інші галузі, передусім сільське господарство (ключове слово тут – метан). Найновіші дизельні двигуни натомість мали би лише “дуже низькі викиди азотних сполук” та – завдяки своїм фільтрам твердих часток – ще менші викиди сажі, ніж звичайні бензинові двигуни, підкреслив у розмові з DW експерт.

А отже, запровадження електромобільності не є рішенням екологічних проблем, особливо якщо доведеться ще довгий час очікувати переходу на альтернативні джерела енергії. “Ми не вирішили головне питання цього переходу, і тепер хочемо попрощатися з двигуном внутрішнього згоряння, хоч і не маємо жодної альтернативи”, – каже Баар.

Вуглеводні – ідеальні “акумулятори”

“Якщо ми хочемо зробити електричним всі транспортні засоби, які зараз пересуваються німецькими вулицями завдяки бензину та дизельному пальному, то нам буде потрібна гідроакумулювальна електростанція розміром із Саарланд”, – впевнений експерт. Та бракує не лише потужностей для збереження енергії – для справжнього переходу на альтернативні джерела енергії також “не вистачає гіганських потужностей у вітровій енергетиці”.

Баар пропонує своє рішення й ілюструє його явищем, яке докучає деяким людям, – підшкірним жиром. “Бог дав нам вуглеводні як “акумулятор”. І ми це помічаємо на своїх стегнах та животі, де відкладається жир. Це вуглеводні, і вони даровані нам як спосіб збереження енергії”, – пояснює експерт. Це дуже добрі накопичувачі, адже вони, як і нафтопродукти, мають дуже високу енергоємність. З цього Баар робить висновок: розвиток синтетичного пального, що базуватиметься на вуглеводнях, може дати питання на енергетичні питання майбутнього. Це дорого, але це функціонує. Таким чином можна буде зберігати енергію та забезпечити наші транспортні потребі у довгостроковій перспективі.

Головною ж проблемою, на думку експерта, є марнотратне використання багатьох ресурсів – і це споживання заміна двигунів внутрішнього згоряння на електромотори не скоротить, радше навпаки збільшить.

джерело 

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.