У Верховній Раді з’явився законопроєкт, в якому йдеться про запровадження відповідальності за скручування пробігу автомобіля. Штрафувати пропонують на доволі великі суми.
Ось дослівно як виглядає головна частина цієї пропозиції: «Фальсифікація пробігу вживаного транспортного засобу з метою продажу третім особам, яка виявлена під час реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу тягне за собою накладення штрафу». За вперше виявлене подібне порушення – від 8500 грн до 17000 грн. За аналогічне друге, виявлене протягом року – від 17000 грн до 34000 грн. Право складати протоколи про такі адмінпорушення запропоновано надати уповноваженим працівникам Національної поліції.
Однак, як це буває часто, нове рішення викликає нові питання. Ось про що ще варто було б потурбуватися авторам нової ініціативи.
Оскільки фіксація пробігу відбувається зараз і без окремих законів, при чому не перший рік, виникає ризик, коли власник авто, який не підозрює про те, що до нього кимось раніше пробіг був «скручений», може отримати штраф за «чужі гріхи», двічі ставши жертвою. Тож аби такого не ставалося, слід зазначити, що виявлення математичної різниці пробігів зі знаком мінус можливе лише щодо даних, внесених до Єдиного державного реєстру не раніше, ніж з дня набуття чинності новими правилами, або після першої реєстраційної дії з відповідним ТЗ після такої ж дати.
Умовою настання відповідальності за «скрутку», як зазначено в проєкті, є фальсифікація пробігу з метою продажу авто третім особам, що може бути виявлено при реєстрації чи перереєстрації. Однак, оскільки умова продажу виключна, при «вписуванні» ГБО, при зміні адреси власника, втраті свідоцтва про реєстрацію та ще низці варіантів розбіжність між фактичним та зафіксованим у ЄДР значенням одометра не вважатиметься порушенням. Відповідно, можна «змотати», звернутися до СЦ МВС для заміни «техпаспорта», й внести до ЄДР вже «змотаний» пробіг. Без штрафу.
Український автопарк приблизно на 16-17% складається з автомобілів, вироблених або сконструйованих ще у радянські часи, де лічильник кілометражу має 4-5 сегментів. І за час експлуатації може не раз переповнитися, тобто дійти до значення 99999, й «обнулитися». Далі власник такої машини знову ж ризикує отримати штраф за те, що на одометрі менше значення, ніж було зафіксовано раніше. При цьому будучи невинуватим.