Оскільки власне виробництво в Україні майже повністю знищене через ворожі обстріли, країна залежить виключно від імпорту з Європи. Про це розповів у коментарі OBOZREVATEL L експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук.

«Мушу сказати, що на сьогоднішній день у Європі теж ситуація не дуже оптимістична насправді, тому що кінець року нафтоперегінні підприємства Європи вже практично свої плани виконали, а на Україну ніхто не розраховував. І дай Боже, щоб на 2023 рік вони десь заклали у своїх планах виробництво того, враховуючи, що потрібно буде експортувати до України. Ну і про ембарго ми знаємо, про трубну нафту, яку дозволили постачати лише до Угорщини та Словаччини. Ну і обмеження на сировину, яка входить до дев’ятого пакету санкцій», – сказав експерт.

Тому, додає Косянчук, Європа також має свої проблеми. Справа в тому, що раніше вся логістика щодо забезпечення сировиною була налаштована на російський нафтопровід. Але зараз країни намагаються переналаштувати логістику.

І треба розуміти, що це також і гроші, і час. Бо одного дня це зробити (переналаштувати систему. – Ред.) буде абсолютно неможливо. Наприклад, Угорщина вже оголосила, що для перенастроювання логістики за сировиною їм потрібно приблизно €500 млн. Поки що, наприклад, Словаччина отримала дозвіл Євросоюзу на експорт нафтопродуктів, вироблених із російської нафти, яку вони отримують нафтопроводом. Також знаємо, що були проблеми у тій же Угорщині щодо дизельного пального, і взагалі, в Європі був такий напружений момент із наповненням, а тут ще й Україна. І на сьогодні вони теж всі розуміють, ну вони всі бізнесмени», – зазначає фахівець.

У той час як в Україні триває війна, європейські країни мають бізнес, додає він. Котирування Platt’s, за якими виходять нафтопродукти, включають зазвичай премію – $150-180 за тонну, а це досить суттєва цифра, тому вона також впливає на ціну.

Також Україна має великі проблеми з логістичним забезпеченням, зокрема, через черги на кордоні. «І ще зима, це засніжені дороги і якщо раніше, наприклад, відрядження до Литви, Болгарії чи Румунії були десь 7-8 днів, то зараз два тижні мінімум з огляду на просте на кордоні. При цьому на дефіцит ми не очікуємо», – підсумував Косянчук .