Співробітники поліції не мають права зупинити автомобіль та вимагати пред’явити будь-які документи без законних підстав. Розберемося, в яких ситуаціях водій має надати автоцивілку, а в яких ні.
Які документи повинен мати водій
Автомобілісту, в принципі, слід мати такі документи:
• Водійське посвідчення;
• Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт);
• Страховий поліс.
Коли потрібно пред’являти автоцивілку, згідно із законом
У Законі «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (п. 21.2) йдеться про те, що поліція має право вимагати поліс автоцивілки при:
• Оформлення ДТП за участю;
• Складання протоколу про порушення правил дорожнього руху.
Якщо вас зупинили та озвучили інший аргумент, то дії поліції вважаються незаконними. До речі, є лише 10 законних причин, коли поліція може зупинити автомобіль, повідомляє Hotline .
Що робити, якщо незаконно виписали штраф
Іноді співробітники поліції користуються заздалегідь придуманою схемою для зупинки авто — під час руху вони прилаштовуються за машиною та перевіряють наявність автоцивілки в базі Моторно-транспортного (страхового) бюро за номером транспортного засобу. Якщо поліс не виявлено, зупиняють автомобіль, називаючи причину «Відсутність страховки» та виписують штраф.
Перше, що потрібно зробити, — пояснити поліцейському, що інформація, що наявна в базі МТСБУ, не є підставою для зупинки автомобіля. Отже, вимога інспектора пред’явити страховий поліс є незаконною, як і виписаний штраф.
Якщо поліція проігнорує докази, водій може звернутися до суду. Враховуючи відсутність факту порушення правил дорожнього руху, суд визнає, що потреби у контролі страховки була відсутня.
Який штраф за відсутність полісу
За відсутність автоцивілки передбачено штраф у розмірі 25 НМДГ (стаття 126 КУпАП). У грошовому еквіваленті це 425 грн.
Перевірити страховку поліція може у базі МТСБУ, де реєструються всі видані поліси автоцивілки — як паперові, так і електронні.
Чому краще не порушувати закон і не їздити без страховки
Незважаючи на те, що перелік причин перевірки автоцивілки невеликий, це не привід їздити без неї. По-перше, ви можете справді порушити правила дорожнього руху. По-друге, потрапити до аварії. У цьому випадку крім штрафу на вас чекає оплата збитків потерпілому за завдані збитки майну та здоров’ю.
А якщо вас таки зупинила поліція без законної причини, і ви успішно оскаржили штраф, тільки уявіть, скільки часу піде на судові розгляди. Вся процедура вийде вам дорожче, ніж річний поліс автоцивілки.