Чому в Україні бензин все ще у дефіциті

0
1273
UPG

В Україні вже кілька днів як мав закінчитися дефіцит бензину та дизеля. Відпускаючи цінники, влада стверджувала, що вже до кінця травня ситуація на АЗС стабілізується.

Як заявляла тоді глава Мінеокноміки Юлія Свириденко, до кінця травня Україна завезе 350-360 тисяч тонн палива за рахунок нових логістичних маршрутів: пунктів перевантаження ресурсу до залізничних цистерн з вузьких рейок на широкі на кордоні з ЄС, прийому в портах Дунаю, реверсу трубопроводом Угорщини та ін. І цей обсяг, нібито, такий, що, за розрахунками Міненерго, потрібен для внутрішнього споживання в травні.

Станом на 3 червня із паливом в Україні справді стало трохи легше, ніж було на піку дефіциту. На деяких АЗС бензин та дизель можна залити взагалі без черги, на інших черги є, але вже не такі довгі. Плюс багато мереж збільшують ліміти. Наприклад, WOG учора оголосила про збільшення ліміту для власників картки Pride з 20 до 40 літрів.

Втім, як каже керівник агенції “А-95” Сергій Куюн, до стабілізації на паливному ринку ще далеко.

“Ситуація подекуди покращується, але все ще складна. По Києву найбільший прогрес. Запрацювало кілька мереж АЗС, які до цього стояли закритими, з’явився додатковий ресурс. Звідси оптимістична картинка. У західних областях, які ближче до кордонів, з паливом також все більш- менш нормально.Але по регіонах ситуація різна.Десь є бензин, немає дизеля, десь навпаки, у деяких райцентрах, як і раніше, дефіцит.І так, як раніше, тобто без черги і в будь-яких обсягах, найближчим часом не буде”, – зазначає Куюн.

Цікаво, що після запровадження Євросоюзом нафтового ембарго ситуація з паливом в Україні може погіршитися, оскільки частина постачальників з огляду на перспективу зростання дефіциту вже в самій Європі відмовили в постачанні в Україну.

“Так, як раніше, буде хіба що після перемоги. І якщо держава перейде від експериментів на паливному ринку до чіткого стратегічного плану. А цього поки що немає”, – додав керівник спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев.

Розбиралися, що відбувається з бензином та дизелем в Україні і чому палива, як і раніше, не вистачає, хоча цінники вже на піку.

Ціни зросли, дефіцит залишився

Після того, як цінники на бензин та дизель в один день різко підскочили, ситуація на заправках, на перший погляд, справді стала менш напруженою. Бензин по 52 гривні та дизель по 58 гривень (нові цінові рівні, на які вказав Кабмін, знімаючи держрегулювання) купити простіше, ніж за старими цінами – 37,69 та 42,63 гривень відповідно.

Наразі черги на київських АЗС зменшилися (на деяких заправках можна, якщо пощастить, залити паливо взагалі вільно), а ліміти із заправки в один бак виросли. 20 л.

За словами Куюна, частково картинка на заправках покращала, оскільки водії вже адаптувалися до нової паливної реальності.

“Хтось почав шукати паливні талони, інші дізналися про розклад заїздів на АЗС бензовозів і підтягуються під них”, – зазначає експерт.

Зіграла свою роль та скасування граничних цін. Раніше, нагадаємо, заправники скаржилися, що встановлені Мінекономіки ціни “не ринкові”: у роздріб паливо доводиться продавати дешевше, ніж воно коштує на опті. Через це АЗС торгували у мінус. І за будь-якої можливості намагалися перекидати обсяги на оптові продажі, скажімо, корпоративному сектору, аграріям та ін.

Після того як цінники відпустили, роздріб став привабливішим, тому туди пустили більше палива.

“Зараз для роздрібної торгівлі маржа приваблива. Більше того, за рахунок роздрібних націнок мережі навіть можуть не підвищувати цінники на тлі подорожчання нафтопродуктів у Європі, яке нещодавно відбулося (плюс 200 євро на тонні, а це близько 7 гривень на літрі палива)”, – каже Сергій Куюн.

Щодо збільшення поставок, на яке розраховували до Мінекономіки, то воно йде не такими великими темпами, як прогнозувалося.

Хоча і наш ринок поступово все ж таки насичується. Можна сказати, що потреби корпоративного сектору та стратегічної інфраструктури ми вже повністю закриваємо. Але ось по роздробі проблеми є”, – каже Куюн.

Це підтверджує керівник відділу маркетингу “БРСМ-Нафта” Олександр Мельничук.

“По дизелю зростання постачання йде динамічніше, по бензину є проблеми. Європа виявилася неготовою до такого різкого зростання запиту на бензин з нашого боку, тому ресурсу просто немає. Тому ні про яке подолання дефіциту поки не може бути й мови. По дизелю насичення ринку можливо через 1-1,5 місяці, за бензином поки що складно назвати якісь терміни. Перебої з поставками збережуться”, – каже експерт.

У Закарпатті – по 45, у Сумах – по 80

За словами Куюна, якщо говорити про наявність палива на АЗС, то, мабуть, єдиним бездефіцитним регіоном сьогодні є Закарпатська область (плюс там нижче за ціну – близько 45 гривень за літр). У цілому в західних областях ситуація краще, ніж в інших регіонах країни, хоча іноді перебої з поставками все ж таки виникають. У Києві ситуація краща, ніж на піку дефіциту, але все одно набагато гірша, ніж у мирний час.

Так, у Телеграм-чаті “Паливо Київ” люди пишуть, що на WOG на набережній сьогодні бензин був, але вишикувалася черга в 30-40 авто. На UPG на Окружній черзі півкілометра. Щоправда, ціни добрі: А-95 по 49 гривень, газ – по 37 гривень. На ANP на Харківському шосе за бензином по 50 гривень також була велика черга, поділяються на чаті водії.

На більш-менш прийнятні цінники автомобілісти з’їжджаються з усієї столиці.

Адже на багатьох заправках, навіть якщо паливо є, ціни кусаються. Наприклад, на Motto у Пролісках під Києвом 95-й заливали по 65 гривень, щоправда, при розрахунку готівкою безлімітно (картою – 20 літрів).

“Є ціни та по 70-80 гривень”, – каже Рябцев.

Загалом черги за паливом у Києві нікуди не поділися. Якщо на заході та в південних областях вишиковуються черги по 15-20 авто, то у столиці збирається до 200-300 машин, каже Мельничук.

Але в багатьох регіонах бензин і дизель, як і раніше, складно купити за будь-які гроші.

“На периферії ситуація дуже різна. Перманентно перебої то з бензином, то з дизелем, черги. Більш-менш стабільно по всій країні хіба що зі зрідженим газом – він у продажу є”, – зазначає Сергій Куюн.

“Загалом зберігається наступна залежність: чим далі від кордону, тим гірше з постачанням палива і вищою за ціну. На заході зараз найкраще, оскільки через цей регіон йде логістика ресурсу і трейдерам вигідніше продавати його прямо там, навіть зі знижкою. У центрі, на півночі та сході ситуація гірша, а ціни вищі. Тобто якщо у Закарпатській області можна залити бензин по 45 гривень за літр, то у Сумах чи Харкові можуть виставити цінник під 70-80 гривень”, – додав Рябцев.

70 гривень – ціна за літр бензину та у Краматорську (Донецька область).

Таким чином, експерти відсувають терміни насичення ринку ще як мінімум на 1-1,5 місяці. І то лише за дизелем. За бензином, як каже Мельничук, доведеться “пошукати та постояти”. І коли ситуація зміниться – питання відкрите.

Але навіть по дизелю “стабілізація” – це ще не повернення до колишніх часів, коли ресурс був вільний на всіх заправках.

“Такого, як було до війни, вже не чекайте, вільного продажу палива ще довго не буде, і з цим треба змиритися”, – каже Куюн.

“Буде ще дорожчим”

Геннадій Рябцев вважає, що насправді вирішити проблему паливного дефіциту є реальним.

“Але тільки потрібно перейти від експериментів до чіткого плану дій, чого влада чомусь поки що не робить”, – каже експерт.

Він називає кілька кроків, які б дозволили наситити ринок паливом:

1. Скласти прогнозний баланс потреб різних категорій споживачів у паливі різних марок.
2. Оцінити реальну пропускну спроможність доступних каналів постачання, включаючи автомобільні переходи, дунайські порти, залізничні гілки.
3 Зобов’язати трейдерів розкрити подробиці існуючих контрактів на постачання палива та строки їх виконання.
4. Якщо в результаті законтрактовані обсяги виявляться нижче за прогнозний баланс, слід підключити державного оператора (Держрезерв), який укладав би прямі контракти під держгарантії з європейськими НПЗ. “Більшість трейдерів шукають партії палива на вільному ринку в Європі. Зрозуміло, що там дефіцит. Потрібні довгострокові прямі контракти з переробками”, – пояснив Рябцев.
5. Розробити нові способи доставки палива. У тому числі прокладання тимчасових трубопроводів.
6. Повернути регулювання цін. “Якщо умови контрактів будуть відомі, нескладно порахувати реальну вартість палива та додати до неї націнку, стандартну для європейських операторів (5%) та плюс 2-3% за ризики в наших умовах. Разом отримаємо торгову націнку у 8%, що явно менше чим накручують мережі зараз.Тобто ціни на паливо можна знизити.У разі завищення цін варто було б подумати про введення тимчасових адміністрацій.Війна не час грати в демократію на стратегічних ринках.У нас економіка нинішніх цінників на паливо просто не витримає. Час побачимо ці “ринкові ціни” у тарифах на перевезення, цінниках на продукти харчування тощо”, – каже Рябцев.

Втім, поки що з додаткових рішень влади щодо подолання паливного дефіциту можна відзначити хіба що передачу “Нафтогазу” мережі заправок Glusco (їх 145) та створення на її базі національного оператора АЗС. Глава НАКу Юрій Вітренко зазначив, що національному оператору потрібно зайняти 15-30% ринку, що дозволить чинити реальний тиск на ціни.

Втім, поки що неясно, де заправки “Нафтогазу” братимуть паливо. Якщо йдеться про прямі постачання за договорами під держгарантії, це одна справа. Але поки що про якісь домовленості з європейськими переробними концернами не чути. Якщо ж національний оператор просто закуповуватиме паливо на опті і продаватиме його в роздріб, великі знижки водіям він навряд чи запропонує. Відтак і працювати на стримування цін не зможе.

“Тому не виключаю, що ціни на пальне у нас і надалі зростатимуть”, – каже Рябцев.

Зазначимо, що аргументи на користь подорожчання бензину та дизеля є: курс гривні нестабільний, а нафтопродукти у Європі зростають.

“Поки що зростання на 200 євро за тонну, це близько 7 гривень на літрі. Але мережі за рахунок власної маржі нівелюють це подорожчання. Але якщо нафтопродукти в Європі зростуть ще на 100-200 євро за тонну, то не виключена зміна цін і на наших АЗС “, – каже Куюн.

“Слідом за подорожчанням нафтопродуктів у Європі бензин і дизель дорожчатимуть і в нас. Так само з курсом: зростання курсу долара на одну гривню – це плюс одна гривня до літра палива”, – підсумував Мельничук.

strana.news

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я тут

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.