Як відбувається вилучення автомобіля на потреби армії у воєнний час

Час читання: 2 хв.
0
Практично кожен чув про те, що його майно можуть забрати потреби оборони, але мало хто уявляє, як саме це відбувається.

Починаючи з 24 лютого 2022 року в Україні було запроваджено військовий стан на 30 діб відповідно до указу президента № 64/2022. В умовах воєнного часу права громадян справді можуть обмежуватись, але чи варто переживати за своє майно?

Забирати майно, яке перебуває у приватній власності військовому командуванню, дозволяє ст.41 Конституції України, ст.353 ЦК України, ст.8 ЗУ “Про правовий режим військового стану” (далі – Закон 389) та ст.3 ЗУ “Про передачу, примусову відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму військового або надзвичайного стану” (далі – Закон 4765), повідомляє Liga zakon .

Проаналізувавши ці документи, можна дійти висновку, що для відчуження майна має виконуватись 4 умови:

  • Будь-яке вилучення майна відбувається на возмездной основі з наступним чи попереднім відшкодуванням вартості. Безкоштовне вилучення стосується лише майна, яке й так перебуває у власності держави;
  • Рішення про відчуження відповідно до закону може приймати лише найвище командування ЗСУ чи окремо визначених підрозділів, попередньо погодивши це рішення з державною адміністрацією. Без згоди можуть прийматися рішення лише у місцях бойового зіткнення.
  • За фактом вилучення майна оформляється документ, у якому зазначається факт вилучення, підстави, ознаки майна, і навіть розмір виплаченої компенсації;
  • Перед відчуженням також має пройти ринкова оцінка майна, оригінал якого передають власнику. Зазначимо. що розмір оцінки може бути оскаржено у суді.
Реклама

Навіть незважаючи на хаос військових дій, все, що стосується особистого майна громадян, підлягає чіткому регулюванню з боку закону. Варто пам’ятати, що держава не має завдання забрати у громадян їхнє майно, прикриваючись війною.

У той же час, люди повинні пам’ятати, що вони можуть зіткнутися з ворожими збройними формуваннями, які навряд чи апелюватиму до якихось законів або спробують скласти акти. Щоб уникнути втрати майна в такому випадку, краще просто уникати будь-яких можливих контактів із супротивником.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!