Головна Новини В Україні може подорожчати страховка авто: що відомо

В Україні може подорожчати страховка авто: що відомо

Час читання: 3 хв.
0

Транспортне страхове бюро звернулося до НБУ з пропозицією підняти суми страхових виплат по ОСАГО (автоцивілки), а також збільшити ліміт виплат по європротоколу. Експерти відзначають, що це правильна ідея, але вона може вдарити по кишені автовласників.

Навіщо переглядати виплати і на скільки подорожчає автоцивілка – дізнавався «Обозреватель» .

Що пропонують?

Останній раз страхові суми по автоцивілці змінювалися не так давно – в 2019-му. Тоді максимальний розмір виплат за шкоду майну потерпілого було встановлено на рівні 130 тис. Грн, а за шкоду здоров’ю та життю – 260 тис. Грн.

Розмір страхових сум повинен підвищуватися щодо показника інфляції. Тому зараз МТСБУ звернулося до Нацбанку з проханням збільшити поріг відшкодування за шкоду майну до 160 тис. Грн, а за шкоду життю і здоров’ю – до 320 тис. Грн. Також пропонують збільшити ліміт виплат по європротоколу: з 50 тис. Грн до 80 тис. Грн.

«Підвищення страхових сум по ОСАГО стане кроком до більш справедливої ​​і ефективної системи захисту прав потерпілих в ДТП, – роз’яснює генеральний директор МТСБУ Володимир Шевченко. – Щороку відбувається близько тисячі випадків, коли розмір збитку машині більше, ніж страхова сума за полісом ОСЦПВ. Постраждалі в таких аваріях люди мають право на повне відшкодування. Зараз же їм доводиться вимагати компенсації понад страхову суму від винуватця ДТП, і часто це вимагає тривалого судового розгляду ».

Чи потрібен перегляд страхових виплат?

Експерти сходяться на думці: не дивлячись на те, що ліміти страхових виплат недавно переглядалися, необхідність чергового перегляду вже назріла. Причин для цього декілька, розповідає адвокат Юрій Прохода:

«Зростає вартість відновлювальних робіт. Оновлюється автопарк, що також вимагає більш дорогого ремонту. Крім того відбувається індексація заробітних плат, прив’язка до яких є в профільному законі ».

Що гарантує страховка

Через це встановлених лімітів страхових виплат перестає вистачати навіть на покриття наслідків рядового ДТП. А коли лімітів стабільно не вистачає, сам сенс страхування починає втрачатися.

«130 тисяч гривень як максимальна планка виплати по автоцивілці – це дуже мало. – каже співзасновник Broker’s Insurance Group Денис Гороховський. – Сьогодні на українських дорогах багато автомобілів, які завозилися битими, і продавалися дешево. При цьому нові запчастини до них коштують дорого. Через це рядове ДТП виходить за ліміти, передбачені договором. Власник авто, який винен в ДТП, повинен доплачувати зі своєї кишені. Хоча страховка ОСАГО і існує, щоб захистити кожного автомобіліста ».

Горохівський розповідає, в його практиці були випадки, коли водій, не встежиш за дорогою, не сильно штовхнув попереду стоїть машину – автомобіль преміум-класу, у якого одна фара може коштувати більше 80 тис. Грн. Відповідно, навіть мінімальний збиток в цьому випадку може вийти за рамки ліміту.

Чому потрібно підвищити ліміт по європротоколу?

Занадто низькі ліміти відшкодування ставлять під загрозу ідею європротоколу, адже автовласники часом побоюються його оформляти навіть при незначних ДТП. Українське законодавство влаштовано таким чином, що якщо автовласники підписують європротокол, вони не можуть постфактум отримати суму вище передбаченого ліміту.

«Європротокол не передбачає виклик поліції, а водії не завжди можуть об’єктивно оцінити збиток. – пояснює Гороховський. – Плюс буває прихований збиток, який можна оцінити тільки на СТО. Тому люди бояться користуватися европротоколом навіть при дрібних ДТП. Їм простіше викликати поліцію, створити пробку 3 години чекати оформлення ».

У свою чергу збільшення лімітів дасть людям більше впевненості, що їх збитки буде покритий. Тому кількість автомобілістів, які вирішують питання без поліції, може збільшитися.

Наскільки подорожчає автоцивілка?

Щоб страхова компанія могла виплатити постраждалим більше, їй потрібно звідкись взяти ці гроші. Збираючи страхові платежі, страховики формують резерви і вже з них виплачують збиток. Тому, якщо підвищуються ліміти виплат, має зрости і вартість страхового поліса. Наскільки ж вона виросте?

Горохівський впевнений: незважаючи на те, що ліміти можуть підвищити істотно, зростання вартості поліса таким стрімким не буде:

«Вартість поліса не пропорційна виплат, там математика трохи складніше. Думаю, якщо на 3-5% зросте вартість полісів – цього вже має вистачити ».

У той же час Прохода вважає, що зростання може бути більш значним:

«Складно спрогнозувати, але як показує практика, поліси дорожчають не на 5%, а близько 10-20%. Тому для людей це може бути істотно ».

Якщо ж підвищення дійсно буде значним, є ймовірність, що автолюбителі почнуть економити, оформляти страховки в компаніях нижче по рейтингу і відповідно потерпілі не будуть отримувати виплати належним чином.

В цілому, зростання страхових виплат – це палиця з двома кінцями. Дійсно, завдяки йому все більше автомобілістів зможуть отримувати належне відшкодування. До того ж, без побоювання надавати перевагу європротокол викликом поліції. Але в той же час, коли зростає страхове відшкодування, воно тягне за собою і зростання вартості самої послуги. А це означає, що не всі власники авто зможуть дозволити собі якісний поліс. Частина з них будуть вибирати не дорогі і сумнівні страхові компанії. А значить, більше виплат опиниться під загрозою.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.