Categories: Новини

Експерти прогнозують здешевлення бензину

Share

Нещодавній грудневий цінопад на АЗС, коли паливо щодня дешевшало на 30-50 копійок на літрі, завиршився. З початку 2020 року ціни на бензин і ДТ впали загалом всього на 8-10 коп/л, проте перестав дорожчати скраплений газ.

Так, за 10 днів всі види палива, крім автогазу, істотно подешевшали – на гривню й більше. Нагадаємо, що в грудні президент Володимир Зеленський зажадав від трейдерів знизити ціни на бензин.

Які тренди очікувати на прийдешньому тижні розповіли наші експерти: директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн і замдиректора Науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев.

Що змінилося за 10 днів
Ціни на бензин і дизель постійно знижувалися, в результаті паливо стало дешевшим загалом на 1 гривню за літр. Найбільше здешевлення зафіксовано на заправках Житомирської області – на 1,43 грн/л (на 4%), найбільш незначне – на Харківщині – на 70 коп./л, але паливо там як і раніше найдешевше.

Різниця в ціні між найдорожчим та найдешевшим бензином по регіонах: щодо А-92 діапазон цін зменшився з 7% до 5,8% (1,47 грн/л або – 40 коп.), щодо А-95 він зменшився з 6,3% до 4,9% (1,30 грн/л, або -41 коп./л), щодо дизелю зменшився з 5,9% до 4,2% (1,08 грн/л, або на 40 коп./л). Як бачимо, різниця в ціні за регіонами після здешевлення поступово згладжується. Щодо автогазу максимальна різниця в ціні за тиждень збереглася на рівні 93 коп./л, у відсотках це 7,5%.

У Києві вартість бензину А-92 тепер 27,37 грн/л (-1,12 грн/л за 10 днів), А-95 – 29,11 грн/л (-1,15 грн/л), ДТ – 27 , 30 грн/л (-1 грн/л), автогазу – 13,02 грн/л (не змінилася).

Ціни на А-92
Середня ціна по Україні – 26,18 грн/л (здешевлення за 10 днів на 1 грн/л), найвища – в Луганській області – 26,08 грн/л (здешевлення на 1,12 грн/л), найнижча – в Харківській області – 25,49 грн/л (здешевлення на 0,72 грн/л).

Ціни на А-95
Середня ціна по Україні – 27,21 грн/л (здешевлення за 10 днів на 0,98 грн/л), найвища – в Луганській області – 27,80 грн/л (здешевлення на 1,12 грн/л), найнижча – в Харківській області – 26,50 грн/л (здешевлення на 0,70 грн/л).

Ціни на ДП
Середня ціна по Україні – 26,74 грн/л (здешевлення за 10 днів на 0,92 грн/л), найвища – в Луганській області – 27,09 грн/л (здешевлення на 1,12 грн/л), найнижча – в Харківській області – 26,01 грн/л (здешевлення на 0,6 грн/л).

Ціни на LPG
Середня ціна по Україні – 12,67 грн/л (ціни не змінилися), найвища – в Одеській області – 13,28 грн/л, найнижча – в Харківській області – 12,36 грн/л. Цього разу Харківська область стала “абсолютним чемпіоном” – там найнижчі ціни на всі види палива.

Аналіз ситуації на ринку
Прогнози експертів про те, що світлі нафтопродукти ще на гривню на літрі подешевшають, збулися.

“Причини зниження цін не змінилися: тривале стійке зміцнення гривні до долара, втручання Антимонопольного комітету і президента”, – говорить Геннадій Рябцев.

Нагадаємо, 5 грудня він надіслав трейдерам обов’язкові до виконання рекомендації щодо зниження роздрібних цін на високооктанові бензини і дизельне паливо.

Сергій Куюн уточнив, що найвідоміші брендові мережі за період передноворічних та новорічних вихідних, з 25 грудня по 2 січня, знизили ціни на 20-50 коп./л. Ціни почали падати ще 5 грудня, за даними консалтингової групи “А-95”, імпортні бензин і ДП подешевшали на 2-2,5 грн/л або на 7-8%. Найбільша в країні роздрібна мережа, що продає паливо українського виробництва, в грудні опустила ціни на 1 грн/л або 3,6%.

За даними учасників зустрічі з президентом Володимиром Зеленським, орієнтиром від чиновників прозвучала ціна $ 1,1/л (25,6 грн/л за курсом долара на той момент), яка була на ринку в грудні 2018 року. Якщо врахувати, відтоді офіційний курс долара дещо зріс – до 23,69 грн/$, арифметично виходить, що бензин А-95 має коштувати 26 грн/л, тобто на 1,2 грн/л дешевше, ніж зараз.

Що може змінитися в січні
Обидва експерти впевнені, що бензин і дизель продовжать дешевшати.

“Основна причина – тривале посилення курсу гривні і стабільність цін в опті. Упевнений, що зіграла свою роль і зустріч у президента, під час якої учасники ринку донесли інформацію про загрозливі масштаби тіньового ринку”, – говорить Рябцев. – Незначне зміцнення долара до гривні поки не вплинуло на зростання цін, але дещо загальмувало зниження. З огляду на те, що під час новорічних свят ділове життя завмирає, закупівель імпортного палива немає, тому трейдери поки вичікують, куди піде курс після 15 січня коли ринок знову стане активним”.

З ним згоден і Сергій Куюн.

“Бачимо, що як і раніше не вичерпаний потенціал зниження цін, це 26 грн/л бензину А-95 плюс мінус 1,5 гривні, в цьому коридорі будуть ціни найближчим часом, – прогнозує Куюн. – Щодо ризиків, які можуть в майбутньому викликати подорожчання палива, то основних для нас два.

Перший – ціна нафти зросла через події в Ірані (там відновився військовий конфлікт – Авт.), але поки неясно, як будуть надалі розвиватися там події. Другий – Білорусь, один з наших основних експортерів, насамперед дизпалива (близько 35% постачань), з 1 січня припинила його постачання з РФ. Ринок уважно стежить за розвитком подій, сподіваються, що сторони домовляться в найближчі дні, і постачання нафти будуть відновлені. Наразі відомо, що запасів нафти на білоруських НПЗ є до 20 січня. Але якщо криза затягнеться, то це може спровокувати короткочасний стрибок цін”.

Подорожчання автогазу, на думку експертів, поки припиниться, і в найближчі 7-10 днів його ціна залишиться стабільною.

Боротьба влади з нелегалами
Також експерти очікують активізації боротьби з нелегальними заправками(вони загалом торгують дизпаливом і автогазом).

Кабмін вирішив не чекати обіцяної президентом Володимиром Зеленським наради з силовиками з боротьби з паливними нелегалами. Прем’єр Олексій Гончарук доручив створити при обладміністраціях міжвідомчі групи для перевірок АЗС і попросив інформувати його про ймовірне неналежне виконання розпорядження.

“Дані групи в більшості регіонів створені на початку осені, – нагадав Сергій Куюн. – Мені випало побувати на одній з нарад, де адміністрації звітували про роботу. Успіхів небагато: хтось не хоче, хтось не може – це якщо коротко про почуте … Сподіваюся, зараз буде отримано новий імпульс, він потрібен, це програма надовго”.

Геннадій Рябцев доповнив, що трейдери дуже сподіваються на владу в боротьбі з нелегалами, адже на сьогодні кожен п’ятий літр палива продається “підпільно”. Результат мають бути взаємовигідним, тому що трейдери через нелегалів втрачають клієнтів і виручку, а держава – податки. Для скарбниці це близько 10 грн на кожному неврахований літрі палива або близько 25 млрд грн на рік, що становить до 3% доходів держбюджету!

Експерти стверджують, що нелегальну АЗС мало закрити, її потрібно демонтувати, вивезти паливо і устаткування, а це не тільки адмінресурс, а й робота в судах. Таких комісій було чимало й раніше, але результат дуже скромний. Подивимося, як буде цього разу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Скарбик Павло

Головний редактор видання UaMotors. Захоплюєтся технологіями та новими автомобілями.

Опублікував
Скарбик Павло

Останні записи

Toyota, Nissan та Honda об’єднують зусилля для створення нового покоління автомобілів

Японія та японські виробники автомобілів продовжують робити нові кроки, щоб випередити своїх конкурентів. За повідомленнями,…

17.05.2024

Tesla Cybertruck зіткнувся із серйозною проблемою корозії

Кібервантажівка — це щонайменше спірний автомобіль. Але більшість фанатів Tesla, здається, прийняли його з ентузіазмом.…

17.05.2024

Новий Renault 5 б’є рекорди за попередніми замовленнями ще до старту продажів

Новий Renault 5 збирає рекордну кількість попередніх замовлень, незважаючи на відсутність оголошених цін та дати…

17.05.2024

На фото показали новий кросовер BMW X3

Німецький кросовер BMW X3 2025 зараз проходить етап дорожніх випробувань. Його вже неодноразово помічали під…

17.05.2024

Новий кросовер Dacia Stepway показали на неофіційних зображеннях

У гамі компанії Renault та її суббренду Dacia версія Stepway завжди була призначена для того,…

17.05.2024

Один з найбільш непривабливих автомобілів у світі повернеться як конкурент Renault Duster

На початку квітня цього року в Мережу випливли плани концерну Stellantis, що володіє брендом Fiat,…

17.05.2024