В Україні вже понад рік діє новий закон про мобілізацію, але навколо нього досі поширюється багато міфів і непорозумінь. Одним із найпопулярніших є чутки про те, що на блокпостах нібито можуть вилучати водійські права, що особливо турбує чоловіків призовного віку. На виїздах із міст справді працюють спільні пости територіальних центрів комплектування (ТЦК) та поліції, але чи мають вони право забирати документи – пояснила адвокатка Таміла Алексік у інтерв’ю ТСН.
Вона чітко зазначає: водійські права можуть вилучити лише за рішенням суду. Жодних самовільних дій без відповідного судового рішення не допускається. Навіть якщо працівники ТЦК затримують людину, яка довго ігнорує повістки, це ще не дає їм право позбавляти її права керування транспортом.
Процедура виглядає так: спершу ТЦК звертається до суду з відповідною заявою. Суд розглядає справу, перевіряє, чи були використані всі законні методи – чи вручали повістки, чи здійснювали розшук. Якщо підтверджується, що особа уникає мобілізації, суд ухвалює рішення про тимчасове обмеження права керування авто. Це рішення передається до виконавчої служби, яка в свою чергу повідомляє поліцію.
Отже, навіть якщо на блокпосту стоять і поліцейські, і представники ТЦК, вони не мають права самостійно вилучати документи без судового рішення – це буде порушенням закону.
Якщо ж водійські права все ж вилучили без належної процедури, це можна оскаржити в суді і домогтися повернення документів. Якщо ж усе зроблено офіційно, повернути права буде складніше – доведеться виконати вимоги ТЦК, з’явитися до них, а вже потім через виконавчу службу знімати обмеження.
Головне – розуміти, хто і що може робити згідно з законом, і не піддаватися паніці через необґрунтовані чутки про “рейди на ухилянтів”. Закон тут дуже чіткий і суворий.