Станом на 2 лютого 2025 року темпи зростання роздрібних цін на пальне в Україні досягнуть 13% на рік, що у два рази більше за попередні показники, хоча наразі фактичне подорожчання все ще нижче прогнозованого.
Що ще відомо
Згідно з «Інфляційним звітом» Національного банку України за січень 2025 року, у IV кварталі 2024 року зростання цін на пальне сповільнилося до 4,8% у грудні (порівняно з 6% у вересні), що стало нижчим за очікування. Проте в 2025 році прогнозують прискорення темпів інфляції до 13% на рік.
Підвищення акцизних податків на пальне у вересні переважно вплинуло на вартість скрапленого газу. Його подорожчання було зумовлено як зростанням цін на сировину, так і зростанням попиту в Європі, що пов’язано з ембарго на імпорт російської сировини, яке набуло чинності 20 грудня.
Представники Нацбанку зазначили: «Попри це, зниження світових цін на нафту та стриманий попит на тлі достатніх запасів, які були сформовані імпортерами та мережами АЗС перед першим етапом підвищення акцизів, стримували зростання цін на бензин та дизель».
На вартість пального в Україні впливають кілька чинників: собівартість сировини, валютний курс, зміни в оподаткуванні та маркетингові стратегії. Наприкінці 2024 року імпорт пального зріс задля створення запасів перед запланованим підвищенням акцизів у 2025 році, що тимчасово стримувало зростання цін. Однак, за прогнозами НБУ, після вичерпання цих запасів темпи інфляції перевищать 13%, що відобразиться на собівартості товарів і транспортних послуг. У середньостроковій перспективі зниження світових цін на нафту може частково компенсувати додаткове податкове навантаження, що допоможе сповільнити зростання цін на пальне.