Статті

Чому в одних країнах кермо у машини зліва, а в інших справа

Share

У більшості країн світу їздять машини з кермом на лівій стороні праворуч дороги. Хоча Британія та деякі її колишні колонії досі використовують праворульні. Як так сталося?

Усього країн із лівостороннім рухом — 75. З правостороннім — 165. 66% населення Землі їздять правою стороною та 34% лівою, насамперед за рахунок населення Індії, Індонезії, Пакистану, пише telegraf.news .

Кермо в машинах зліва, як правило, встановлюється в країнах, де рух на дорогах правосторонній. Це пов’язано з тим, що водій повинен сидіти ближче до центру проїжджої частини і мати кращий огляд дороги та машин, що проїжджають. У країнах, де рух лівосторонній, кермо встановлюється праворуч від водія. Але причина там та сама — водій має бути ближчим до середини проїжджої частини.

А ось розташування керма на певному боці тісно пов’язане із культурними та історичними особливостями країни. Ось і британці із завидною завзятістю не хочуть підлаштовуватися під світ і їздять із правим кермом ліворуч дороги.

Звідки взявся лівосторонній рух?

Історія лівостороннього руху починається в давнину, коли люди їздили на конях і сідали на них зліва, щоб меч, що висить зліва не заважав. Ця традиція перенеслася на колісні транспортні засоби, і в Середньовіччі вже було встановлено правила руху, які наказували їздити ліворуч дороги.

У 18-19 століттях у Європі почалося масове виробництво карет, та був автомобілів, і уряди різних країн стали регулювати рух дорогах. У 1756 році в Англії було прийнято закон, що зобов’язує їздити лівою стороною дороги. Це правило було поширене на багато інших країн, включаючи Індію, Австралію та Нову Зеландію, які були британськими колоніями.

Однак у деяких країнах Європи вже у 20 столітті рух став правостороннім. Наприклад, у Швеції це сталося 1967 року. Це було пов’язано з тим, що у 1950-60 роках відбулося велике зростання автопарку, і лівосторонній рух став створювати небезпеку для водіїв, вважають в уряді цієї країни.

Сьогодні лівосторонній рух зберігається у Великій Британії, Ірландії, Мальті, Кіпрі, Японії, Австралії та Новій Зеландії. В інших країнах, включаючи більшість європейських, рух є правостороннім.

У Японії, до речі, де рух лівосторонній, кермо знаходиться праворуч, щоб відповідати японській культурі, де вважається, що права сторона є більш престижною та поважною.

Звідки взявся правосторонній рух?

Історія правостороннього руху почалася у Франції наприкінці 18 століття, коли на дорогах з’явилися перші парові автомобілі. А ще на дорогах у тодішніх мегаполісах стало дуже багато гужового транспорту. Через це в 1794 уряд Франції встановило правило руху по правій стороні дороги, щоб полегшити проїзд на вулицях з великим потоком транспорту.

З цього моменту правосторонній рух почав поширюватися по всій Європі. У 1804 році Наполеон Бонапарт ввів правило руху праворуч дороги у всіх французьких колоніях. В 1835 Німеччина перейшла на правосторонній рух, а в 1907 Росія також прийняла це правило.

У США правосторонній рух було встановлено 1792 року в штаті Пенсільванія, а в інших — було лівостороннє. 1903 року уряд США рекомендував усім штатам перейти на правосторонній рух. До кінця 1920-х років усі штати вже перейшли на це правило. Сусідна Канада це зробила тоді.

А ось Чехія перейшла на правосторонній рух лише наприкінці 1930-х років. В Італії був час, коли в одному місті був правосторонній рух, а в іншому — лівосторонній.

Сьогодні правосторонній рух переважає у більшості країн світу, включаючи США, Канаду, більшість європейських країн, а також в Азії, Африці та Латинській Америці.

Яке кермо безпечніше – праворуч чи ліворуч?

На це питання немає однозначної відповіді, оскільки безпека залежить від багатьох факторів, включаючи якість доріг, стиль водіння, дотримання правил дорожнього руху тощо.

Одне відомо точно, у країнах із правостороннім рухом їздити треба на автомобілях із лівим кермом, а в країнах із лівостороннім рухом — на автомобілях із правим кермом. Причина проста — водій має бути ближчим до центру проїжджої частини, тоді він має найширший огляд усієї обстановки на дорозі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Лужна Софія

Кондитер в минулому (професія яка немає ніякого відношення до автомобілів). З 2015 року роблю вигляд, що щось розумію в машинах.

Опублікував
Лужна Софія

Останні записи

Розкрито потужний електричний позашляховик Jeep Recon

Опубліковані офіційні фото електричного позашляховика Jeep Recon, який дебютує наприкінці цього року. Інформація про це…

16.02.2025

Перші власники Ford Mustang GTD не зможуть перепродати його протягом двох років

Ford запровадив дворічну заборону на перепродаж нового Mustang GTD, щоб уникнути спекуляцій і забезпечити, що…

16.02.2025

Новий прототип BMW VDX: агресивний дизайн та передові технології

За кілька годин до офіційної презентації прототипу BMW Vision Driving Experience в інтернет вибігли фотографії…

16.02.2025

Як зрозуміти, що пора міняти оливи в АКПП: головні ознаки

Автоматичні коробки передач потребують такої уваги до свого обслуговування, як і двигун авто. Але більшість…

16.02.2025

Lamborghini розкрила плани з електрифікації на найближчі роки

В той час, як світова автомобільна індустрія прямувала до електрифікації, Lamborghini йде своїм шляхом. Італійський…

16.02.2025

Рейтинг найцінніших автобрендів 2025: хто серед лідерів

У лютому 2025 року британське агентство Brand Finance опублікувало щорічний звіт про вартість автомобільних брендів,…

16.02.2025