Конфіскація авто у воєнний час на потреби ЗСУ – що потрібно знати

Час читання: 2 хв.
0
epa10122496 A local man inspects his car damaged after a shelling in Kharkiv, Ukraine, 15 August 2022 amid Russia's military invasion. Five people were injured in a result of the shelling, the Ukrainian Rescue Service has reported. Kharkiv and surrounding areas have been the target of heavy shelling since February 2022, when Russian troops entered Ukraine starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis. EPA-EFE/VASILIY ZHLOBSKY
Практично кожен українець уже чув про можливість конфіскації авто у воєнний час, але мало хто уявляє собі саму процедуру вилучення машини на потреби ЗСУ.

У нинішній ситуації в МВС зобов’язані щокварталу подавати до територіального центру комплектування відомість про реєстрацію, перереєстрацію, переобладнання або зняття з обліку ТЗ, які знаходяться у власності підприємств та організацій та можуть бути передані на потреби ЗСУ та інших військових формувань в особливий період, повідомляє НВ. .

Порядок відчуження (або мобілізації транспорту) регулює положення про військово-транспортний обов’язок, яке було затверджено Кабміном ще 28.12.2000 №1921.

Які автомобілі не можна вилучити на користь ЗСУ під час загальної мобілізації:

  • машини дипломатичних та консульських представництв;
  • машини представництв міжнародних та іноземних організацій;
  • машини іноземців та людей без громадянства;
  • машини державних банків;
  • машини підприємств та організацій, які мають серйозне соціальне значення;
  • машини підприємств та організацій, що виконують мобілізаційні завдання.

Як проходить процедура мобілізації транспорту

Спочатку кількість техніки під мобілізацію має визначити Кабінет міністрів України. Після цього обласні адміністрації ділять кількість машин між районами та містами обласного підпорядкування. Районні адміністрації за дорученням ТЦК ділять ліміти передачі авто між організаціями, підприємствами та фізособами.

Власники завжди мають право вибору, яке авто вони віддадуть на потреби ЗСУ, а яке залишать для господарських потреб. У цьому випадку варто пам’ятати, що мобілізація завжди відбувається через ТЦК. При передачі автомобіля відповідні співробітники повинні задокументувати стан автомобіля при передачі потреб ЗСУ

Як повернути мобілізоване у ЗСУ авто?

У положенні про мобілізацію ТЗ значиться, що після закінчення воєнного стану та загальної мобілізації автомобілі підлягають демобілізації (поверненню господареві) і власник має право на компенсацію збитків. Для цього керівники підприємства або фізособи повинні звернутися до того територіального центру комплектування, в якому проходила мобілізація з відповідною заявою.

Як відмовитися від передачі авто на потреби ЗСУ?

Наразі відмовитися від примусової мобілізації автомобіля на потреби армії – неможливо. За порушення або неналежне виконання військово-транспортного обов’язку відповідно до закону, передбачено відповідальність для керівників підприємств та фізосіб.

Підпишись на нас в Google НОВИНИ, щоб отримувати більше свіжих новин!