Новини

ТОП-події в світовому автопромі за 2023 рік

Share

Надзвичайно складний в усіх сенсах 2023 рік добігає фінішу. Немало цікавих подій відбулося, їх не можна ранжирувати за значимістю чи хронологією, адже деякі мають тривалий в часі характер.

З моменту появи автомобіля ніколи ще не було такого великого розриву між галуззю та ширшим новинним порядком денним, і ніколи ще автомобіль не займав такого центрального місця в популярному дискурсі, не кажучи вже про політику на національному та глобальному рівнях.

В настільки турбулентному, та місцями здичавілому, світі ми вже давно забули про Covid, призвичаїлись до електромобілів та переосмислюємо цінність транспорту, особливо в Україні. Але в цьому матеріалі сконцентруємось на важливих світових подіях, де панує відчуття оптимізму в автомобільній індустрії на шляху до 2024 року. Адже цей рік, безсумнівно, увійде в підручники історії як рік трансформації в автомобілебудуванні.

Остаточна перемога єдиного північно-американського стандарту зарядної мережі NACS

Перехід на єдиний зарядний стандарт – перемога не лише для власників Tesla, але для всіх споживачів. Більшість компанії оголосили про підтримку Північноамериканського стандарту зарядки (NACS).

У своєму повідомленні компанія Tesla підкреслила переваги роз’єму NACS порівняно з іншими типами роз’ємів. За словами представників Tesla, роз’єм NACS – «найперевіреніший у Північній Америці, що забезпечує зарядку змінним струмом і зарядку постійним струмом потужністю до 1 МВт в одному тонкому корпусі. Він не має рухомих частин, удвічі менший за розміром і вдвічі потужніший, ніж роз’єми CCS».

Початок виробництва Tesla Cybertruck, який змінює автопром

На довгоочікуванній презентації серійного пікапу власного виробництва Ілон Маск сказав, що для Cybertruck вони створили та впровадили в серійне виробництво унікальний сплав металу, який раніше ніколи не використовувався в автомобільній промисловості. Він настільки жорсткий, що може витримати кулі 45-го калібру (на презентаційному відео Cybertruck буквально розстріляли з автомату!), а кутова жорсткість кузова на скручування у пікапа більша, ніж у суперкару McLaren P1!

Можна говорити, що Маск любить хайп та шокувати публіку яскравими фокусами, але йому вдається дивувати навіть експертів індустрії. Зовнішність Cybertruck похвалив всесвітньо-відомий дизайнер Джорджетто Джуджаро, який в молодості мав схожі смаки і навіть створював за формою щось подібне, в тому числі легендарний DeLorean DMC12.

Революційність пікапу Ілона не лише в ретро-футуристичному екстер’єрі, а й в конструкції: він запровадив в серійне виробництво 48-вольтову систему, відмовився від рамної конструкції, має зовнішній екзоскелет з надміцної «нержавійки» власного виробництва тощо. Через Tesla Cybertruck в Європі навіть переглянули норми сертифікації, які забороняли його продаж через занадто гострі грані кузова, але від цього обмеження відмовились, пославшись на її застарілість.

Страйк працівників автопромисловості в США, як спроба зупинити поширення електромобілів

З 15 вересня у США тривав безпрецедентний страйк робітників автопрому. Американська профспілка United Auto Workers (UAW) оголосила про неї, а загалом страйк розширився на 38 автозаводів! Робітники вимагали значного підвищення зарплат, нових пільг та скорочення робочого тижня. Але підтекст цього страйку – незадоволення курсом на електромобільність, що призведе до скорочення виробництв.

Протестувальники вимагали підвищення зарплатні і врешті домоглися свого, але якою ціною. Фінансовий директор Ford Джон Лоулер заявив, що угода з профспілками, згідно з якою протягом наступних чотирьох з половиною років працівникам Ford виплачуватимуть надбавки до 25%, коштувала дуже дорого. Прямий збиток у Ford оцінюють у $1,3 млрд і за цей час підприємства не випустили 80 000 автомобілів.

Угода зі Stellantis відповідає шаблону, встановленому UAW та Ford, та передбачає загальне підвищення заробітної плати більш ніж на 33% з урахуванням складних коефіцієнтів та вартості життя. Контракти почнуть діяти з початкового підвищення на 11%.

Stellantis також збереже два підприємства, які перебували під загрозою закриття – комплекс з виробництва двигунів у Трентоні, штат Мічиган, та складальний завод в Толедо, штат Огайо, сказав Бойєр. Загалом автовиробник виділив 19 мільярдів доларів на нові інвестиції в американські підприємства та створення 5 000 робочих місць там, де раніше планувалося скоротити 5 000 робочих місць.

Загалом всі автогіганти пішли на поступки страйкарям, і ці угоди принесли робітникам рекордне підвищення заробітної плати на 25% за чотири з половиною роки дії контракту та дозволили компаніям перезапустити свої конвеєри. Відстоювати свої права – корисно.

Вихід електромобілів на перші місця продажу в багатьох країнах світу, в тому числі і в Україні

Ідея володіння автомобілем дійсно стала досяжною перспективою для мільйонів з появою доступних моделей. І схоже, що це може статися знову.

Оскільки електрифікація є дуже дорогою грою, перша хвиля серійних електромобілів була непропорційно перекошена в бік преміум-класу, і досі не було жодного прийнятного варіанту з цінником нижче $25 тисяч. Сьогодні вже багато виробників в змозі змінити цю тенденцію, і це вже відбувається, що ми й спостерігаємо.

Навіть в Україні часів війни з росією, в загальні лідери вийшов не такий вже й народний Volkswagen ID.4. Але його привабливе співвідношення ціни, якості, розмірів та електромобільності з гідним запасом ходу, манить десятки тисяч охочих.

І це лише початок! Volkswagen працює над бюджетним ID, Renault представила електричну версію Mk1 Twingo, Opel-Vauxhall також натякнув на плани щодо нового міського автомобіля, який буде побудований на базі Corsa. І хоча Dacia ще не встановила ціну на свій майбутній електричний Sandero, використання шасі Renault і потенційно дешевих та ефективних натрій-іонних батарей може зробити його таким же доступним, як і бензинову модель.

Електромобільність вже не видається недоступною.

BYD випереджає Tesla в лідерстві серед виробників електромобілів

Tesla може втратити звання лідера в сегменті електромобілів. На п’яти американській компанії наступає китайський BYD: за підсумками третього кварталу автовиробнику з КНР не вистачило кількох тисяч машин, щоб випередити Tesla в продажах. Як повідомляє Insideevs, Tesla завершила квартал з результатом 435 059 відвантажених електрокарів, BYD реалізував 431 603 машини. Все вирішить четвертий квартал – якщо зростання продажів Tesla сповільниться, новим лідером сегмента стане BYD.

Tesla у третьому кварталі збільшила продажі на 27%, проте через модернізацію заводів темп виробництва дещо сповільнився. BYD прозвітував про зростання реалізації на 67%. Концерн Volkswagen Group, третій за обсягами продажу електромобілів, показав результат в 209 394 штуки, що відповідає зростанню на 41%.

Лідерство BYD на ринку електромобілів лише питання часу, адже вона агресивно захоплюю ринки багатьма моделями. Причому, досить високої якості. А новітні моделі бюджетного сегменту, вартість яких в Китаї ледь перевищує $10 тисяч, не лишить конкурентам жодного шансу. Особливо таким інноваційним, як Tesla. Ілон Маск нещодавно навіть приблизні дати виходу на ринок бюджетної моделі за $25 тисяч не зміг озвучити. А BYD Dolphin за $19 200 можна вже замовити навіть в Україні.

Європейські автовиробники намагаються протистояти китайським електромобілям на законодавчому рівні. Генеральний директор Stellantis Карлос Таварес хотів, щоб ЄС запровадив тарифи на автомобілі китайського виробництва, щоб не дати європейським фірмам втратити позиції на користь новачків, таких як BYD, MG, Nio та багатьох інших.

Цього року його колега з Renault Group Лука Де Мео, який дотримується більш капіталістичної думки, що китайські бренди заслуговують на гідну конкуренцію на європейському ринку, а компанії, подібні до його власної, можуть багато чому навчитися з їхнього підходу до завоювання частки ринку.

Проблема полягає в тому, що в міру того, як європейська автомобільна промисловість стає на ноги після пандемії Covid і кризи напівпровідників, а також в умовах величезної геополітичної невизначеності, її брендам доводиться боротися з китайськими конкурентами, які користуються перевагами державних субсидій, дешевих виробничих витрат і стабільних місцевих ланцюжків поставок.

Втім, схожа ситуація була в 1960-х, а потім в 1990-х роках, коли приходили потужні японські та корейські бренди відповідно. Вони отримали своє місце під сонцем, але наразі всі неєвропейські бренди загалом в Європі мають лише 25% ринку. За словами Луки Де Мео, «немає жодної причини, чому ми не повинні дозволити людям, які роблять хороші речі для європейського споживача, вийти на ринок».

Світовий автопром вийшов з дефіциту мікрочіпів

Згідно зі звітом JPMorgan Chase&Co. Research, дефіцит мікросхем в автомобільній промисловості майже завершився. Хоча деякі типи мікросхем все ще матимуть труднощі з постачанням у 2023 і 2024 роках. Тим не менше, збільшення потужностей з виробництва напівпровідників і сировини з 2022 року суттєво виправило ситуацію.

«Ми наближаємося до кінця кризи пропозиції після того, як у другій половині 2022 року з’явилося більше напівпровідникових потужностей», – сказав Сандіп Дешпанде, керівник відділу європейських технологій JP Morgan.

Кінець дефіциту поставок – це хороша новина для основних автомобільних постачальників. Коли пропозиція сировини почне відповідати попиту, неодмінно відбудеться зростання світового автомобільного виробництва.

Штучний інтелект інтегрується в системи автомобіля

Автомобілі ще ніколи не були такими розумними, як зараз. Але це лише початок. Словом 2023 року визнали Chat GPT та спорідненні, що описують штучний інтелект (ШІ), який все глибше проникає в наше життя. Та все глибше інтегрується в наші автомобілі.

Особливо це стає помітним в електромобілях, всі системи якого часто зав’язані в єдиному «командному центрі», що більш характерно машинам Tesla. Саме тому вони можуть демонструвати ціле світлопредставлення, розмахуючи дверями наче крилами під музику. Але це все ще дитячі забавки, допоки автомобіль за вас не вирішуватиме, яким маршрутом вас краще довести до роботи чи магазину.

Розвиток штучного інтелекту напряму пов’язаний з прогресом в плані автономного керування, який стримується правовими нормами законодавства більшості країн світу. Тому ШІ проникає в автомобілі через розважальні системи, навігацію, корисні додатки та системи допомоги водію.

І світанок автомобільних AI-асистентів стає все яскравішим. Цього року на виставці CES компанія BMW представила свою програму Digital Emotional Experience, інакше відому як «компаньйон» зі штучним інтелектом на ім’я DEE, який також виявився антропоморфним тезкою концепт-кара i Vision Dee. У березні з’явилися повідомлення про те, що General Motors розглядає можливість використання ChatGPT від OpenAI для віртуального асистента, а в серпні – про те, що GM використовує інструменти Google, такі як Dialogflow, для обробки деяких запитів OnStar. Volvo почала використовувати ChatGPT поза автомобілем, працюючи з Meta над інтеграцією в WhatsApp, щоб допомогти покупцям дізнатися про новий EX30; це сталося через два роки після того, як Toyota встановила АІ-асистента на ім’я Joya в мінівен Sienna, щоб допомогти власникам дізнатися про їхні нові автомобілі. А нещодавно ми дізналися, що TomTom і Microsoft об’єднують зусилля в галузі ШІ.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Миськів Роман

Людина яка фанатіє від спортивних автомобілів і полюбляє грати у авмобільні ігри.

Опублікував
Миськів Роман

Останні записи

Топ-10 механічних авто для справжніх любителів драйву

У світі, де автоматичні коробки стають стандартом, механічна трансмісія залишається вибором справжніх цінителів драйву. "Механіка"…

20.12.2024

Названо найбезпечніший автомобіль у світі: ідеальний для великих сімей

Легендарний Volvo XC90 підтвердив свій статус, знову отримавши високу нагороду IIHS TOP SAFETY PICK+ за…

20.12.2024

Як не потрапити в аварію на зимовій дорозі: 5 важливих порад для водіїв

У зимовий час багато водіїв стають акуратнішими на дорозі. У цьому такий стиль управління який…

20.12.2024

Нові технології BMW: у січні покажуть інноваційні надширокі екрани для електрокарів

Концерн BMW анонсував свою головну прем’єру для виставки електроніки CES, яка відбудеться в січні у…

20.12.2024

Чому аварійна сигналізація може обійтись водієві дорого: роз’яснення експертів

На перший погляд, кнопка з червоним трикутником здається простою, але за її створенням стоять роки…

20.12.2024

Рейтинг найкращих авто в Китаї: іноземні моделі вийшли в лідери

У Китаї назвали переможців конкурсу "Автомобіль 2025 року". В одній з головних номінацій, за найкращий…

20.12.2024