В Україні патрульні щороку фіксують кілька десятків тисяч випадків керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння. За таке порушення передбачено штраф до 51 000 гривень та тривале позбавлення водійських прав. За словами першого заступника начальника Департаменту патрульної поліції Олексія Білошицького, у 2024 році в Україні вже складено близько 150 000 адміністративних протоколів за керування в нетверезому стані. У минулому році через п’яних водіїв трапилось 1100 ДТП із потерпілими, у яких загинули 110 осіб, а понад 1300 отримали травми різного ступеня тяжкості.
Найчастіше аварії з потерпілими стаються через перевищення швидкості, порушення правил маневрування та проїзду перехресть, а також через керування у стані алкогольного сп’яніння. Відповідальність за такі порушення регламентує стаття 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає штраф від 17 000 до 51 000 гривень і позбавлення права керувати транспортним засобом на термін від 1 до 10 років, а в окремих випадках – і конфіскацію автомобіля.
За перше порушення статті 130 водія штрафують на 31 000 гривень і позбавляють прав на один рік. При другому порушенні протягом року штраф зростає до 34 000 гривень, а термін позбавлення прав – до трьох років. Третє порушення за той самий період тягне за собою штраф у 51 000 гривень, позбавлення прав на 10 років та можливу конфіскацію транспортного засобу. Такий самий штраф – 51 000 гривень – передбачений і за відмову пройти медичний огляд на вміст алкоголю в крові.
Максимально допустимий рівень алкоголю у крові водія в Україні становить 0,2 проміле, визначити який допомагають спеціальні прилади. Якщо водій відмовляється пройти тест на місці зупинки, поліцейський зобов’язаний направити його на огляд до медичного закладу з письмовим направленням, у якому зазначені медустанова, дані водія та час видачі. У разі відмови водія їхати на медичний огляд поліція має право скласти протокол за статтею 130 КУпАП.